माओवादी बिनाको सरकार कल्पना नै गरेका छैनौं : शंकर पोखरेल


प्रकाशित मिति : December 27, 2017

काठमाण्डौं : नेकपा एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्रबीच चुनाव सकिएसँग सम्बन्ध चिसिएको चर्चा चलिरहेका बेला बुधबार दुई पार्टीका अध्यक्षहरुले चिया भेटघाट गरेका छन् ।

एकताका लागि अर्को वैठक बस्ने सहमतिमै सकिएको नेकपा एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओली र माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डबीचको भेटघाटले राजनीति वृत्तमा चलेका हल्ला र चासोलाई सम्बोधन गर्न सकेन । पार्टी एकता र सरकार गठनका लागि हुनु पर्ने कुनै पनि विषयमा बुधबार दुई अध्यक्षबीच गम्भिर र औपचारिक गफ हुन सकेन । पार्टी एकता र सरकार गठनलाई चासोका साथ हेरिरहेका सर्वसाधरण र नेपालको राजनीतिलाई नजिकबाट नियालीरहेकाहरुलाई ओली–प्रचण्ड भेटघाट आशा जगाउने खालको बन्न सकेन् । यतिका पर्खाइका बावजुद भएको एकता पक्षधर नेताको भेटघाट दुई–चार दिनमा पार्टी एकता संयोजन समितिको वैठक बस्ने निष्कर्षमा टुङ्गियो । भेटले वैठकको मिति, एकताका एजेण्डा र सरकार गठनका सकस केहिका बारेमा पनि औपचारिक कुरा हुन सकेन । जसले एकता र सरकार गठनको प्रक्रियालाई त पछि धकेल्यो नै दुई अध्यक्ष पार्टी एकताप्रति अझै सशंकित नै पो छन् कि भनेर शंका गर्ने ठाउँहरु प्नि अझै बाँकी नै रहेका छन् ।

तर, वैठकमा सहभागी अन्य नेता–कार्यकर्ताहरुले भने पार्टी एकतामा कुनै शंका नभएको बताएर आवश्वस्त बनाईरहेका छन् । एउटै उम्मेद्वार र एकै घोषणापत्रमा चुनाव लडेर बहुमत प्राप्त गरेका वामपन्थी गठबन्धनका ठूला घटक एमाले र माओवादीको पार्टी एकता प्रकरणप्रति साचो जाग्नु अस्वभाविक पनि होइन । अहिले यहि कुरा सर्वाधिक चर्चामा छ । सरकार गठनमा भएको विलम्बसँगै एमाले र माओवादीबीच दूरी बढेको चर्चा पनि बजारमा चलिरहेको छ । जुन हल्लालाई बुधबार ओली निवास बालकोटमा भएको भेटघाटले पनि निवारण गर्न सकेन । तर, एमाले नेता शंकर पोखरेल भने पार्टी एकता प्रक्रियामा कुनै अवरोध नभएको बताउँछन् । उनले बाहिरको हल्ला निराधार भएको स्पष्ट पार्दै माओवादीलाई छाडेर फोरमसँग मिलेर सरकार गठनको प्रयास नभएको दावी गर्छन् । उनले भने–‘एमालेले माओवादी विनाको सरकारको कल्पना नै गरेको छैन ।’

बरु मधेस बिरोधी भनेर आरोप लगाइने एमाले अध्यक्ष ओलीले सिङ्गो राष्ट्रको नेता बन्नका लागि मधेसवादी दलहरुसँग संवाद र सहकार्य गर्न चाहेको पोखरेलले बताएका छन् । अझै अघि बढेर भोलि बन्ने वामपन्थी सरकारमा मधेसवादीलाई समेत समेटेर मधेसलाई राष्ट्रिय एकता र विकासको प्रवाहमा लैजाने चाहना ओली र प्रचण्डमा रहेको दाबीसमेत पोखरेलले गरेका छन् । उनले जनताको म्याण्डेड एमाले र माओवादी केन्द्रको एकता र सरकार गठन रहेकाले जनताको आदेश विपरीत दुबै पार्टीले कुनै निर्णय लिन नसक्ने बताए । पार्टी एकताका सवालमा उठेका चासोहरुलाई आ–आफ्नो पार्टीभित्र शीर्ष नेताले सम्वोधन गर्नुपर्ने पोखरेलले औल्याए । पार्टी एकता र सरकार गठनका विषयमा बाहिर आएका अभिव्यक्ति भ्रम सिर्जना गर्नका लागि मात्र भएको बताउँदै पोखरेलले भने–‘बाहिर जुन कोणबाट हल्ला पिंजाइएको छ, त्यस्तो हामी कसैमा छैन, अब चाँडै सरकार गठन हुन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्