कोरोनाका पहिलो नेपाली बिरामी भन्छन्, ‘डाक्टरहरू डराए, त्यही भएर घरमै उपचार गरें’


प्रकाशित मिति : March 10, 2020

काठमाडौं, २७ फागुन । नेपालमा पहिलो पटक कोरोना भाइरस प्रमाणित भएका नेपालगञ्जका एक युवा निको भएर नियमित कामकाजमा फर्किएका छन् ।

स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार हालसम्म चार जनाको ल्याब परीक्षण गरिएको र माघ ९ गते चीनबाट नेपाल फर्किएका ती युवा बाहेक अरूको रिपोर्ट अहिलेसम्म नेगेटिभ आएको अवस्था छ ।

मन्त्रालयले बिरामीको परिचय गोप्य राख्ने चाहना प्रकट गर्दै उनी अहिले आफ्नो काममा फर्किसकेको समेत जानकारी पाएपछि बिरामीलाई नै भेटेर कुराकानी गर्दा उनले भने– ‘हो, परीक्षणमा मलाई पोजिटिभ देखाइएको थियो, तर अस्पतालमा मैले राम्रो उपचार पाइनँ । आफ्नै पहलमा उपचार गरें, अहिले परीक्षण गर्दा कोरोना भाइरस नभएको अर्थात् नेगेटिभ रिजल्ट आएको छ ।’

बिरामीका अनुसार चीनबाट काठमाडौं हुँदै नेपालगञ्जसम्मको यात्रा पूरा गरी घर पुग्दा ज्वरो आयो । तत्काल नेपालगञ्जबाट पुनः उनी काठमाडौं फर्के र सरकारको एक मात्र सरुवा रोग अस्पताल शुक्रराज ट्रपिकल टेकु पुगे । सामान्य बिरामीसरह दुई घण्टा लाइन बसेर ल्याब परीक्षण गराए ।

‘ल्याब परीक्षणको रिपोर्ट आउन दुईदेखि तीन दिन लाग्ने भएकाले उनलाई टेकू अस्पतालको विशेष कक्षमै भर्ना गरियो । ‘तर म अस्पतालको वातावरण देखेर निराश भएँ र अस्पताल छोडें । अस्पताल छोडेको दोस्रो दिन मेरो रिपोर्ट आयो र अस्पतालले फोन गरेर बोलायो । अस्पताल पुग्दा कोरोना भाइरस भएको अर्थात पोजेटिभ रिपोर्ट आएछ, यो सुनेर म आत्तिएँ ।

अस्पतालले अब एक्लै अस्पतालको छुट्टै कोठामा बसेर उपचार गराउनुपर्छ भन्ने जानकारी गरायो । मेरा लागि अस्पतालमा बस्नु भनेको जेल जीवन बिताए जत्तिकै कठिन थियो ।’

उनले अस्पताल छोडें । अस्पताल प्रशासनले पनि लाचारी देखायो, उनले डाक्टरहरू स्वयं पनि रोगसँग डराएको पाएँ र आफ्नै जोखिममा आफैं उपचार गर्ने निर्णय सुनाउँदै घर फर्कें । अस्पतालले पनि कोरोना भाइरसको औषधि दिन नसक्ने उनले बुझेका थिए ।

‘माघ २३ गते अस्पतालबाट डिस्चार्ज भएर घरमै बसी आफ्नो स्वास्थ्यको ख्याल आफैले गरें’ –उनले भने । एक सातापछि उनी फेरि परीक्षणका लागि अस्पताल पुगे। बिरामीले भने, ‘मेरो (र्‍यालको पुनः परीक्षण गरियो, रिपोर्ट नेगेटिभ आयो । अस्पतालले अझै क्वारेनटाइनमा बस्नुपर्छ भनेको थियो । तर मैले मानिनँ ।’

बिरामीका अनुसार, उनी घरमा छुट्टै कोठा र शौचालय प्रयोग गर्थे, उनलाई सघाउने परिवारका सदस्यसँग पनि आमुन्ने–सामुन्ने र निकट भएर बस्दैनथे। सरसफाइ र संक्रमणमा कडाइका साथ ध्यान दिएका कारण उनी त निको भए नै, अरूलाई पनि रोग सारेनन् ।

उनी अस्पतालमा भर्ना भएकै समयमा आफ्ना कागजपत्र बोकेर अस्पतालले डिस्चार्ज नै नगर्दै अस्पतालबाट बाहिरिएका र मोबाइल नम्बरका आधारमा पुनः उनलाई अस्पताल बोलाई राखिएको अस्पताल स्रोतले जनाएको छ । यो अवधिमा ती युवाले क–कसलाई भेटे, कहाँ बसे, कति व्यक्तिको सम्पर्कमा गए भन्ने कुराको नेपाल सरकारसँग कुनै जानकारी छैन । नेपाल समाचार पत्रबाट

प्रतिक्रिया दिनुहोस्