बेलायतमा चीनका प्राध्यापकलाई ‘चाइनिज भाइरस’ भन्दै गरियो कुटपिट


१९ फाल्गुन २०७७, बुधबार
98 Shares
0a97c1e012df573a7692b45d03576f55 w1000 h500 cp

काठमाडौं, १९ फागुन । सन् २०२० को सुरुवातमा जब कोरोना भाइरस ‘कोभिड १९’ विश्वभर फैलिँदै थियो त्यसबेला विश्वभर चिनियाँ नागरिकमाथि जातीय हिसाबमा दुर्व्यवहार भएको घटना सार्वजनिक भएका थिए ।

कोरोना भाइरस पहिलोपटक चीनको वुहानबाट फैलिएको जानकारी प्राप्त भएको थियो । जातिवादी सोचकै कारण त्यसबेला चीनका विद्यार्थीहरुमाथि विभिन्न देशमा कुटपिट भएको थियो । चिनियाँ जस्ता देखिने मानिसहरुलाई कोरोना भाइरस उत्पत्ति हुनुमा जिम्मेवार ठहर्‍याउँदै आक्रमणको घटना बढेपछि अधिकारवादी संस्थाहरुले त्यसको विरोध जनाएका थिए ।

salt trading.gif.pagespeed.ce .ZcRuUKaeUT

कोरोना भाइरसको विषयलाई कुनै पनि जाति र धर्मसँग जोड्न नहुने भन्दै चिनियाँ नागरिक अथवा एसियाली मूलका मानिसलाई दुर्व्यवहार गर्न नहुने आवाज उठेको थियो । धेरै देशले जातिवादी सोच राखेर कोरोना भाइरस उत्पत्ति हुनुमा कसैलाई जिम्मेवार ठहराए कारवाही गर्ने नियम नै बनाएका थिए । तर त्यस जातिवादी सोच अझै अन्त्य भएको देखिएन । बेलायतमा गत हप्ता मात्रै एक चिनियाँ प्राध्यापकमाथि निर्घात कुटपिट भएको छ ।

Capture

युनिभर्सिटी अफ साउथह्याम्पटनमा फाइनान्सियल म्यानेजमेन्ट पढाइरहेका ३७ वर्षका प्राध्यापक पेङ वाङमाथि २० देखि २५ वर्षका केही युवाहरुले गत मंगलबार कुटपिट गरेको साउथ चाइना मर्निङ पोस्टले जनाएको छ । घर नजिकै जगिङ गरिरहेका उनलाई ‘चाइनिज भाइरस गेट आउट फ्रम दिस कन्ट्री’ भनेर गाली–गलौज गरिएको थियो ।

jagdamba.cement
rbbbb

‘कारमा आएका केही अराजक युवाहरुले मलाई गाली–गलौज गरेका थिए’ पेङ वाङ भन्छन्,‘उनीहरुले मलाई चिनियाँ भाइरस हाम्रो देशबाट बाहिर जाभन्दै कुटपिट गरेका थिए ।’ केही समयमै युवाहरुले उनलाई घेरेर उनीमाथि मुक्का र लात्ता प्रहार गरेका थिए । आक्रमणबाट उनको नाकबाट रगत बगेको थियोभने शरीरका विभिन्न स्थानमा चोट लागेको थियो ।

प्रत्यक्षदर्शी एक व्यक्तिले प्रहरीलाई खबर गरेपछि एक जना युवा गिरफ्तार भएका थिए । यस घटनाले चिनियाँ नागरिक बेलायतमा सुरक्षित नभएको भन्दै आवाज उठेको छ । गत वर्षको मार्चमा पनि बेलायतमा सिंगापुरका १६ वर्षका विद्यार्थी जोनाथन मकलाई कोरोना भाइरसकै विषयमा कुटपिट गरिएको थियो ।

बेलायतको एक अध्ययनअनुसार गतवर्ष बेलायतमा जातिवादी दुर्व्यवहार ह्वात्तै बढेको देखिएको छ । अध्ययनअनुसार गत वर्षको जनवरीदेखि जुनसम्ममा पूर्वी एसियाली जस्ता देखिने ४५७ जनामाथि आक्रमण भएको उजुरी प्रहरीमा परेको थियो । चिनियाँ जस्ता देखिने मानिसलाई चिनियाँ भाइरस भनेर दुर्व्यवहार भएको बताइएको छ । एससीएमपी

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७