चुरोट कम्पनीले फोक्सो उपचारको औषधि उत्पादन गर्ने कम्पनी खरिद गर्न खोज्दा विवाद


२७ श्रावण २०७८, बुधबार

काठमाडौं, २७ साउन । विश्वकै सबैभन्दा ठूलो चुरोट उत्पादक कम्पनीले बेलायतस्थित फोक्सो उपचारका लागि औषधि उत्पादन गर्ने कम्पनी खरिद गर्न खोजेपछि स्वास्थ्य निकायहरूले आपत्ति जनाएका छन् । विभिन्न संघ–संस्थाहरूले यति बेला बेलायत सरकारलाई सो सम्झौता रोक्न अपिल गरिरहेका छन् ।

मार्लबोरो चुरोट निर्माता फिलिप मोरिस इन्टरनेसनल (पीएमआई) कम्पनीले आइतबार औषधि उत्पादक कम्पनी भेक्टुरालाई एक अर्ब डलर पाउन्डमा खरिद गर्न बोली लगाएको हो । पीएमआईले हाल १७५ भन्दा धेरै बजारमा चुरोट बिक्री गरिरहेको छ ।

तर, कम्पनीले आगामी चार वर्षमा आफ्नो आधाभन्दा बढी आम्दानी धुवाँरहित उत्पादन जस्तै, ई–सिगरेटलगायतबाट सिर्जना गर्ने लक्ष्य सार्वजनिक गरेको थियो । त्यस्तै, एक हप्ताअगाडि मात्र यसले अबको एक दशकमा बेलायतमा मार्लबोरोको चुरोट बिक्री गर्न बन्द गर्ने पनि जनाएको थियो ।

चुरोट उत्पादन गरिरहेको कम्पनीले नै फोक्सोको समस्यासम्बन्धी औषधि उत्पादकलाई खरिद गरेमा, सुर्ती उद्योगले सिधै देशको जनस्वास्थ्यमा प्रभाव पार्न सक्ने भन्दै स्वास्थ्य निकायहरूले विरोध जनाएका हुन् ।

बेलायतस्थित क्यान्सर रिसर्चकी प्रमुख मिकेल मिचेलले भनेकी छन्, ‘सुर्ती कम्पनीले फोक्सो स्वास्थ्यको उद्योगमा लगानी गर्न चाहनु आफैँमा हास्यास्पद कुरा हो । किनकि, तिनैका उत्पादन क्यान्सर पैदा गर्ने सबैभन्दा मुख्य कारक हुन्, जसमा फोक्सोको क्यान्सर पनि पर्दछ । त्यसैले पीएमआईले वास्तवमै स्वास्थ्य क्षेत्रमा योगदान पु¥याउन चाहन्छ भने पहिले त आफ्ना उत्पादनहरू प्रचार तथा बिक्री गर्न पूर्ण रूपमा बन्द गर्नुपर्छ ।’

क्यान्सर रिसर्च यूकेले सुर्ती कम्पनीले आस्थ्मा जस्ता स्वास्थ्य समस्याको उपचारबाट नाफा कमाउन सक्नु वास्तवमै चिन्ताजनक र असहज विषय भएको उल्लेख गर्दै बेलायत सरकारलाई पत्र पनि लेखेको छ ।

भेक्टुरा कम्पनीले हाल सासले तानेर निल्ने (इन्हेलर) किसिमका १३ औषधिहरू उत्पादन गरिरहेको छ । त्यसमा ग्यालेक्सो स्मिथ क्लाइन (जीएसके) फोक्सोको समस्याका कारण उत्पन्न आस्थ्माको उपचारका लागि प्रयोग गर्ने गरिएको छ । सुर्तीजन्य पदार्थ उत्पादन गर्ने कम्पनीहरू पछिल्लो समय बढ्दो धूम्रपानका कारण सरकारहरूबाट दबाबमा परेका छन् ।

पीएमआईले चुरोटको विकल्प दिन दर्जनौं वैज्ञानिक र टेक्निसियनहरूलाई नियुक्त गरी आठ अर्बको लगानी पनि गरिरहेको छ । कम्पनीले हालैमा फर्टिन फर्मा नामक अर्को औषध कम्पनी पनि खरिद गरेको छ, जसले एलर्जी लगायत विभिन्न स्वास्थ्य समस्याको औषधि उत्पादन गर्छ । सीएनएन

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु सिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७