पर्वत अस्पतालमा पत्रकारलाई उपचारमा ४० प्रतिशत छुट


१९ कार्तिक २०७८, शुक्रबार
parbat hospital 1 MHTdLid7Gi

पर्वत, १९ कात्तिक । पर्वत अस्पतालले पत्रकारलाई आफ्नो उपचारमा ४० प्रतिशत छुट दिने भएको छ । अस्पतालका मेडिकल सुपरिटेन्डेन्ट डा. ढुण्डिराज पौडेलका अनुसार नेपाल पत्रकार महासंघ पर्वत शाखाले पत्रकारको उपचारमा सघाउन अनुरोध गरेपछि महासंघ र अस्पतालबीच सम्झौता गर्नेगरी प्रक्रिया अगाडि बढाइएको हो ।

यसका लागि गत भदौमै अस्पतालको पुरानो समितिले निर्णय गरेको थियो । ‘महासंघ र अस्पतालबीच यसबारेमा सहमति भइसकेको छ । प्रक्रिया अगाडि बढेर पनि सम्झौता भने भएको छैन । सम्झौता भएपछि यसलाई कार्यान्वयनमा लैजान्छौँ’, उनले भने, ‘के के कुरामा छुट दिने भन्ने पनि निर्णय भएको छैन । अस्पताललाई पनि मार नपर्ने र पत्रकारलाई पनि राहत हुनेगरी सम्भव भएका सेवामा छुट दिन सकिन्छ ।’

औषधि महँगो हुने तथा कतिपय परीक्षणको शुल्क बढी लाग्ने भएकाले अस्पतालले खर्च धान्न नसक्ने अवस्था आउने हुँदा औषधिमा छुट दिन नसकिने बताउँदै डा. पौडेलले अहिलेसम्मको तयारीमा मुटुको जाँच, भिडिओ एक्सरे, एक्सरे, रगत परीक्षण, दिसा तथा पिसाब परीक्षण, सामान्य जाँचलगायतमा छुट दिन सकिनेबारे छलफल भइरहेको बताए ।

थाइराइड, सुगरलगायतका परीक्षण महँगो हुँदा अस्पतालको बजेटले नै धान्न नसक्ने भएकाले ती परीक्षणमा भने छुट नहुने उनको भनाइ छ । अरूको लागि समाचार लेख्दै हिँड्ने पत्रकार समेत आर्थिक समस्यामा रहने र अरूका लागि काम गर्नेलाई अस्पतालले पनि केही गर्न पाउनु खुसीको कुरा भएको डा. पौडेलले बताए ।

अस्पताल व्यवस्थापन समितिका निवर्तमान अध्यक्ष गोविन्द पहाडीले अघिल्लो सरकारले पत्रकारको उपचारमा ५० प्रतिशत छुट दिनेगरी नीति तथा कार्यक्रममा घोषणा गरेको भए पनि त्यसबारे कुनै कार्यविधि नआएका कारण अस्पताल आफैले खर्च बेहोर्नेगरी गत भदौमा यो निर्णय गरेको बताए ।

संघीय तथा प्रदेश सरकारले यस सम्बन्धमा कार्यविधि नबनाएकाले अस्पतालको आन्तरिक आम्दानीबाट बेहोरेर उपचारमा सघाउने निर्णय भएको उनको भनाइ छ । ‘नेपाल पत्रकार महासंघको सदस्यता प्राप्त गरेका पर्वतका क्रियाशील पत्रकारका लागि यो सुविधा उपलब्ध गराउन लागिएको हो । तीनै तहका सरकारले यो काम नगरे पनि अस्पताल आफैले भए पनि गरेमा राम्रो हुने ठानेर यो निर्णय गरिएको हो’, पहाडीले भने, ‘समाजलाई सत्यतथ्य सूचना दिएर सचेतना जागृत गर्ने तथा सूचना प्रदान गर्ने पत्रकारलाई प्रोत्साहन गर्नका लागि यो निर्णयले काम गर्छ ।’

महासंघ र अस्पतालबीच सम्झौता भएपछि कार्यान्वयनमा आउने यो कार्यक्रममा पर्वतमा क्रियाशील भई पत्रकार महासंघ पर्वतको सदस्य बनेका पत्रकार मात्र समावेश हुने अस्पताल प्रशासन बताउँछ । पत्रकारलाई दिएको छुट सुविधा लिनकै लागि बाह्य जिल्लाका महासंघ सदस्य पत्रकार आएमा अस्पतालले खर्च धान्न नसक्ने भएकाले पर्वत महासंघमा आबद्ध भएकाको लागि मात्र छुट सुविधा दिन लागिएको हो । रासस

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७