जेलमा कैदीहरुबीच झडप हुँदा इक्वेडरमा ६८ जनाको मृत्यु


२८ कार्तिक २०७८, आईतवार

काठमाडौं, २८ कात्तिक । इक्वेडरको एउटा जेलमा कैदीहरुबीच भएको झडपमा कम्तीमा ६८ जना मारिएका छन् । झडपपछि स्थितिलाई नियन्त्रणमा लिन सयौंको संख्यामा सेना परिचालन गरिएको छ ।

गत सेप्टेम्बरमा सय जनाको ज्यान गएको जेलमा फेरि झडप भएको हो । गुयाछिल शहरमा रहेको जेलमा झडप हुँदा कैदीहरुको मृत्यु भएको हो । झडपपछि जेलभित्र प्रवेश गरेको प्रहरीले विष्फोटक पदार्थ र बन्दुह भारी मात्रामा फेला पारेको छ । यो वर्षभित्र नै इक्वेडरका जेलमा भएको झडपमा दुई सय भन्दा बढीको मृत्यु भइसकेको छ ।

जेलको एउटा ब्लकमा बस्दै आएका कैदीहरु घिस्रेर अर्को ब्लकमा छिरेर विरोधी समूहका कैदीमाथि आक्रमण गरेको प्रारम्भिक छानविनबाट पत्ता लागेको छ । कतिपय कैदीहरु टाउको छिनालिएको अवस्थामा फेला परेको सुरक्षाकर्मीहरुले बताएका छन् । यसै महिनाको शुरुमा पनि सोही जेलमा झडप हुँदा तीन जना कैदीको मृत्यु भएको थियो भने २५ जना घाइते भएका थिए ।

मेक्सिकोका माफिया समूह र तस्करहरुको प्रभाव जेलमा बढेकाले बारम्बार झडप भईरहेको इक्वेडरका अधिकारीहरुको भनाइ छ । तर, माफिया समूहले इक्वेडरका जेलमा मात्रै नभई ठूलो क्षेत्रमा समेत कब्जा जमाईसकेको बीबीसीले जनाएको छ । इक्वेडरमा बढेको माफिया समूहको प्रभाव घटाउन दशक भन्दा बढी लाग्ने र छिमेकी कोलम्विया, अमेरिका र युरोपेली युनियनले सहयोग गर्नुपर्ने अवस्था रहेको छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु सिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७