बालुवाटार वैठक : एमसीसी टेबल गर्ने देउवाको प्रस्ताव प्रचण्ड-माधवले गरे अस्वीकार


२९ माघ २०७८, शनिबार
deuba prachanda nepal

काठमाडौं । सत्ता गठबन्धनका तीन शीर्ष नेताबीच आज (शनिबार) बालुवाटारमा भएको बैठक बिना निष्कर्ष सकिएको छ । एमसीसी परियोजनाबारेको सत्तारुढ गठबन्धनका दलहरुले आ-आफ्नै अडान दोहोर्‍याएपछि बैठक बिना निष्कर्ष सकिएको हो ।

प्रधानमन्त्री तथा नेपाली काँग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवा, नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ र नेकपा (एकीकृत समाजवादी) का अध्यक्ष माधवकुमार नेपालबीच एमसीसीका विषयमा लामो छलफल भएको थियो । बैठकमा प्रधानमन्त्री देउवाले प्रतिनिधि सभाको आगामी बैठकमा एमसीसी टेबल गर्नुपर्ने प्रस्ताव गरेका राखेका थिए । प्रधानमन्त्रीको भनाइ उद्धृत गर्दै बालुवाटार स्रोत भन्छ, ‘अब ढिला नगरी एमसीसीलाई संसदमा टेबल गरौं । त्यहीं आ-आफ्नो धारणा राखौं । त्यहींबाट छिनोफानो गरौं ।’

तर, प्रचण्ड र माधव नेपालले प्रधानमन्त्रीको सो प्रस्तावलाई अस्वीकार गरेको जनाइएको छ । एमसीसी संसदमा टेबल गर्न अघि दलहरुबीच साझा धारणा बनाउनुपर्ने र यसका लागि प्रतिपक्षी दलसँग पनि छलफल र संवाद गर्नुपर्ने उनीहरुले प्रधानमन्त्रीलाई सुझाव दिएका छन् । स्थानीय तहको चुनावअघि एमसीसी टेबल गर्न नहुने उनीहरुको धारणा रहेको थियो ।

जवाफमा प्रधानमन्त्री देउवाले संसद्मा सबै दलले धारणा राख्न पाउने जिकिर गर्दै एमसीसी टेबल गर्न धेरै ढिला गर्न नहुने आफ्नो कुरा दोहोर्‍याएका थिए । प्रधानमन्त्रीले एमसीसी सम्झौता टेबल गर्न जोड दिएपछि दुई नेताले यसरी जबरजस्ती गर्ने हो भने ‘गठबन्धन भत्किन सक्ने’ चेतावनी समेत दिएको स्रोतले जानकारी दियो । प्रधानमन्त्री देउवाले भने सम्झौता टेबल गर्दैमा गठबन्धन नभत्किने आश्वासन दिएका थिए । प्रधानमन्त्रीको आश्वासनका बावजुद आजको बैठकले कुनै ठोस निष्कर्ष भने निकाल्न सकेन ।

अमेरिकाले यही फेब्रअुरीको अन्तिमसम्म एमसीसीबारे छिनोफानो गर्न नेपाललाई ‘डेडलाइन’ दिएको छ । यसका लागि अमेरिकी पक्षले नेपालका शीर्ष नेतृत्वलाई निरन्तर दबाब दिइरहेको छ । केही दिनअघि अमेरिकी सहायक विदेश मन्त्री डोनाल्ड लूले नेताहरुलाई फोन गरेर एमसीसी पारित नभए ‘नेपालसँगको सम्बन्धनमा पुनर्विचार गर्ने’ सम्मको धम्की दिएका थिए । उनको दवावपूर्ण फोन संवादलाई लिएर नेपाली राजनीतिमा अर्को तरङ्ग फैलिएको छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७