युक्रेनी बन्दरगाहहरूमा ६० भन्दा बढी विदेशी जहाजहरू अवरुद्ध


२० चैत्र २०७८, आईतवार

काठमाडौं । गोलाबारी र खानीहरूको खतराका कारण ६० भन्दा बढी विदेशी जहाजहरू युक्रेनी बन्दरगाहहरू छोड्न असमर्थ भएको रुसी राष्ट्रिय रक्षा नियन्त्रण केन्द्रका प्रमुख मिखाइल मिजिन्त्सेभले जनाएका छन् ।

‘युक्रेनी बन्दरगाहहरूमा ६० भन्दा बढी विदेशी जहाजहरू अवरुद्ध छन् । कीभले यसको आन्तरिक जल र क्षेत्रीय समुद्रमा सिर्जना गरेको गोलाबारी र उच्च खानीको खतराले जहाजहरूलाई सुरक्षित रूपमा बाहिर जान अनुमति दिँदैन’, मिजिन्त्सेभले शनिबारको ब्रीफिंगमा भनेका छन् । उनले थपे रुसी सेनाले हरेक दिन मानवीय करिडोर (युक्रेनको क्षेत्रीय पानीबाट दक्षिण-पश्चिम दिशामा सुरक्षित लेन) खुल्ला छन् तर अझै पनि युक्रेनी खानीहरू बग्ने खतरा रहेको छ ।

‘हामी अन्तरराष्ट्रिय सामुद्रिक संगठन र जहाज मालिकहरूको व्यवस्थापनलाई आधिकारिक कीभलाई युक्रेनको बन्दरगाहबाट विदेशी राज्यहरूको जहाजहरूको बाहिर निस्कने सुरक्षालाई अवरुद्ध गर्ने र सुनिश्चित गर्ने उपायहरू लिनको लागि आह्वान गर्दैछौं’,“ मिजिन्त्सेभले भने।

बिहीबार रुसी रक्षा मन्त्रालयका प्रवक्ता इगोर कोनाशेन्कोभले युक्रेनी नौसेनाले फेब्रुअरी २५ र मार्च ४ बीचमा आजोभ सागर र ब्ल्याक सीमा ४२० वटा एङ्कर माइन राखेको बताएका छन् । तीमध्ये कम्तीमा दश खानीहरू पश्चिमी भागमा स्वतन्त्र रूपमा बगिरहेका छन् ।

डोनेट्स्क र लुहान्स्क जनवादी गणतन्त्र (डीपीआर र एलपीआर) ले किभ सेनाहरू विरुद्ध आफूलाई बचाउन मद्दतको लागि अपील गरेपछि रूसले गत फेब्रुअरी २४ मा युक्रेनमा विशेष सैन्य कारबाही सुरु गरेको हो । रुसले भने कि उसको विशेष अपरेशनको उद्देश्य युक्रेनलाई निशस्त्रीकरण र ‘डिनाजिफाइ’ गर्नु हो र केवल सैन्य पूर्वाधारलाई लक्षित गरिएको छ । मस्कोले बारम्बार जोड दिँदै आएको छ कि उसको युक्रेन कब्जा गर्ने कुनै योजना छैन ।

प्रतिक्रिया

  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७