युक्रेन युद्धका कारण प्रत्यक्ष विदेशी लगानी प्रभावित : संयुक्त राष्ट्र


२७ जेष्ठ २०७९, शुक्रबार
14 Shares
ukren 2

जेनेभा । वैदेशिक प्रत्यक्ष लगानी यस वर्ष घट्ने अनुमान गरिएको छ । युक्रेनमा रुसको युद्धका कारण उत्पन्न खाद्यान्न, इन्धन र वित्तीय संकटले व्यापारिक वातावरण लाई नै तलमाथि पारेको राष्ट्रसंघले बिहीबार जनाएको छ ।

संयुक्त राष्ट्रसंघको व्यापार तथा विकास एजेन्सी यूएनसीटीएडीले भनेको छ, ‘विश्वव्यापी वैदेशिक लगानी दर सन् २०२१ अर्थात् महामारीपूर्वको स्तरमा झण्डै १.६ खर्ब अमेरिकी डलर पुगेको छ । यो सन् २०२२ मा कायम हुने सम्भावना न्यून छ ।’
यस सम्बन्धमा संयुक्त राष्ट्रसंघकी प्रमुख रिबेका ग्रिन्स्पेनले भने, ‘युक्रेनमा युद्ध सुरु हुँदा अन्तर्राष्ट्रिय लगानीको विश्वव्यापी वातावरणमा नाटकीय परिवर्तन आएको छ ।’

salt trading.gif.pagespeed.ce .ZcRuUKaeUT

‘यो युद्धले आफ्नो आसपासमा मात्र असर गरिरहेको छैन । यसको असरले अर्बौं मानिसहरूलाई जीवन धान्न को लागि ठूलो संकट आइपरेको छ ।’ युएनसीटीएडीले आफ्नो विश्व लगानी प्रतिवेदन २०७२ मा भनेको छ, ‘कमजोरीका लक्षणहरू देखा पर्न थालिसकेका छन् ।’

ncll 2

ग्रीनफिल्ड लगानीले सामान्यतया नयाँ भौतिक सुविधाहरू सिर्जना गर्ने परियोजनाहरूलाई जनाउँछ जुन उत्पादनशील मानिन्छ, आंशिक रुपमा किनभने तिनीहरूले सामान्यतया रोजगार सृजना गर्छन् । नयाँ ग्रीनफिल्ड परियोजनाहरूलाई भविष्यको एफडीआई प्रवृत्तिको सूचक मानिन्छ ।

jagdamba.cement

‘यस वर्ष, युक्रेनमा युद्धले उच्च खाद्य तथा इन्धनको मूल्य र कडा वित्त पोषणको तीन पटक संकट निम्त्याएपछि व्यापार र लगानीको वातावरण नाटकीय रुपमा परिवर्तन भएको यूएनसीटीएडीले जनाएको छ । सन् २०२१ को विकास गति कायम राख्न सकेन र २०२२ मा विश्वव्यापी एफडीआई प्रवाह सम्भवतः बाँकी रहेको स्थानमा तल जानेछ ।

प्रतिक्रिया

  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७