रुसमा गाभिने-नगाभिने भनेर युक्रेनका चार क्षेत्रमा जनमत संग्रहको तयारी


५ आश्विन २०७९, बुधबार
91 Shares
Ukrine russia war nWUFhpm9gr

मस्को । हाल रुसको नियन्त्रणमा रहेका युक्रेनका केही भागहरूमा तत्काल तथाकथित जनमत संग्रह गर्ने मस्कोको योजनाको पश्चिमी राष्ट्रहरूले निन्दा गरेका छन् । चार युक्रेनी क्षेत्रहरूमा रूसी समर्थित अधिकारीहरूले उनीहरू रुसको हिस्सा बन्ने कि नगर्ने भनेर सोध्न मतदान बोलाएका छन् ।

अमेरिका, जर्मनी र फ्रान्सले भनेका छन् कि उनीहरूले यस्तो ‘नक्कली’ मतपत्रको नतिजालाई कहिल्यै मान्यता दिने छैनन् । नेटो सैन्य गठबन्धनले यो योजनाले युद्धमा वृद्धि भएको जनाएको छ ।

salt trading.gif.pagespeed.ce .ZcRuUKaeUT

शुक्रबारदेखि सुरु हुने गरी पाँच दिनसम्म निर्वाचन सञ्चालन गर्ने योजना पूर्वी क्षेत्र लुहान्स्क र दोनेत्स्कका साथै दक्षिणमा जापोरिज्जिया र खेरसनमा घोषणा गरिएको छ । रोयटर्सका अनुसार उक्त क्षेत्रले युक्रेनी भूभागको करिब १५ प्रतिशत वा हंगेरीको आकार बराबरको प्रतिनिधित्व गर्नेछ ।

ncll 2

युद्धको बीचमा वैध र निष्पक्ष निर्वाचन गर्न सकिन्छ भन्ने सुझावलाई पश्चिमाहरूले खारेज गरेका छन् । जर्मन चान्सलर ओलाफ स्कोल्जले युद्धबीच जनमत संग्रह गर्ने रुसी योजनाको निन्दा गरे भने फ्रान्सेली राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनले मस्कोको योजनलाई लोकतन्त्रको ‘प्यारोडी’ भनेका छन् । अमेरिकी राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार जेक सुलिभानले अमेरिकाले मतदानलाई कहिल्यै पनि मान्यता नदिने बताए ।

jagdamba.cement

प्रतिक्रिया

  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७