लाहुरेहरुले सल्काएको शिक्षाको दियो


२ असार २०८०, शनिबार
novel kishor rai
  • प्रा.डा. नोवलकिशोर राई


लामो अन्धकारको युग रहेको र आँखा खुले पनि आफैलाई देख्न कठिन भएको नेपाली समाजमा त्यसमाथि पनि आदिवासी समूहमा शिक्षाको सुगन्ध फैलन समय लाग्यो । राज्यले पेलेर अनि इतिहासले ठेलेर देश बाहिर रहेर छुट्टीमा वा नाम कटुवा भएर घर फर्केका लाहुरेहरूले शिक्षाको महत्व बुझेर फर्केछन् ।

अनि बर्माबाट दोस्रो महासमरमा जापानीहरूको गोलीबाट बाँचेर फर्कन सफल हुने हाम्रा काका, मामाहरू अनि भारत र मलायाबाट फर्केका हाम्रा दाजुहरू कतै ‘मास्टर’ भएर त कतै चन्दा(कर) दाता भएर गाउँमा स्कुल खोल्ने काममा लागे ।

यो पनि हामीलाई थाहा छस हाम्रो घर गाउँमा भूपू सैनिकहरूको प्रयास, प्रभाव र परम्पराले गर्दा हाम्रो स्कुल नाचगान, खेलकुद र अतिरिक्त क्रियाकलापहरूमा सधैँ अगाडि हुने गर्दथ्यो । हाम्रा छिमेकका आठ दश स्कुलहरूमा फुटबलको बाजीमा सधैँ हामी नै उत्कृष्ट थियौँ भन्ने कुरा गफ होइन । आफू अशिक्षित हुनुका पीडा र साहेबहरूको दबदबाबाट पीडित ती हाम्रा अग्रजहरूलाई हामी ‘सलाम’ अर्पण गर्न चाहन्छौँ ।

नाम काटेर आउँदा हातमा कति पो दाम हुन्थ्यो होला र १ अनि रजा(छुट्टी)मा आउँदा आमा—बुबा, भाइबहिनी, मामा—माइजु, काका—काकी, सासु—ससुरा र सालासाली लगायतका नातागोतालाई लुगाफाटा, गरगहना र कोसेली ल्याइदिनुपर्ने, हाट बजारमा सोल्टिनी, साली र भदैनीहरूलाई ख्वाउनुपर्ने जस्ता बाध्यता, रहर र करले सताइएका हाम्रा दाजुहरूले स्कुल सञ्चालन कर, चन्दा र पाटी खरी, कलम—मसी, किताबहरूको पनि जोहो गर्नैपथ्र्यो ।

मलाई र सानी दिदीलाई छुट्टीमा फर्कंदा हाम्रा जेठा दाइ (नं. २११३५७४३, २र७ जिआर) ले दार्जीलिङबाट काठको फ्रेम भएको स्लेट ल्याइदिनुभएको कुरा अझै गरिरहनुहुन्छ अनि त्यो स्लेट फुटेको दिन दाजुले दिनुभएको गोदाइ पनि सम्झन्छु (उहाँको मन दुख्ला भनेर सो कुरा भन्न मन लाग्दैन) ।


ग्वाली र गोठहरूमा स्कुल
हाम्रो बाल्यकालमा कुनै स्थायी विद्यालय भवन र स्थायी शिक्षक थिएनन् । एक दुई महिना कसैको सिकुवामा, कसैको ग्वाली र गोठमा वा थोत्रा कटेराहरूमा पढ्थ्यौँ । अधिकांश हाम्रा शिक्षकहरू भूतपूर्व गोरखा सैनिकहरू हुन्थे, जो सेनाबाट नाम काटेर वा पेन्सन लिएर अवकाश पाएका हुन्थे ।

स्वभाविक रूपमा उनीहरूको पढाउने तरिका रेक्रुट वा सिपाहीलाई तालिम दिने खालकै हुन्थ्यो । बिहान—दिउँसो काम गर्नुपर्ने हुनाले कतिपयले राती आफ्नै सिकुवामा पढाउँथे अनि आँगनमा पिटीपरेड खेलाउँथे पनि । एकपटक सुकमलेपा मामाले जुनेली रातमा लगेर घङ्घारू घारीमा दुश्मनसँग लडाइँ गरेको अभ्यास पनि गराएको सम्झना छ ।

लाहुर जाने परम्पराले स्कुललाई पारेको असर

दुई तीन वर्षको अथक प्रयासले विद्यालयमा विद्यार्थीहरू पनि बढे । कक्षाको स्तर पनि बढ्यो, अनि शिक्षाप्रतिको जनचासो पनि खुब बढ्यो, तर त्यस भेकमा अर्को एउटा अप्ठ्यारो कुरो के थियो भने उमेर पुगेका माथिल्लो कक्षाका विद्यार्थीहरूमा ‘लाहुर’ जाने परम्परा थियो । गाउँमा ब्रिटिस सेना र भारतीय सेनामा लैजानका लागि भूपू गोरखा सैनिकहरू गल्लावाल भएर काम गर्दथे ।

सत्र—अठार वर्षका लक्का जवानहरूलाई भर्ती जाने अनेक आकर्षणहरू थिए । विदेश घुम्न पाइने, पैसा कमाइने र समाजमा रवाफ बढ्ने भएकोले उनीहरूका लागि ठूलो आकर्षण थियो भने अभिभावकका लागि अर्थोपार्जन मुख्य थियो ।

स्वभाविक रूपमा नै छोरो लाहुरे भए ऋणमुक्त हुनसक्ने, साहुले पत्याउने र अभाव मेटिने कुराले आमा—बुबाहरू आफ्ना सन्तानलाई सकभर मलाया नभए भारत नै भए पनि पठाउन चाहन्थे । यो अवस्थाले गर्दा हाम्रा हेडसर पनि निक्कै हतोत्साही भइसक्नुभएको थियो ।


लाहुर नपठाउने अभियान

हाम्रा गुरूहरूले आफ्ना चेलाहरू लाहुर नजान, नपठाउन भनेर सानै रूपमा भए पनि अभियान सुरू गर्नुभएको थियो- आजभोलिका नेपालका वामपन्थी पार्टीहरू जस्तै १ आखिर सिद्धान्त र व्यवहार जुन प्रबल हुन्छ, त्यसैले नाघेर जाने कुरो त रहेछ ।

लाहुरे नपठाउने कुरा सैद्धान्तिक रूपमा ठीक भए पनि व्यवहारिक रूपमा लागु हुन सकेन । देशमा असल नेता पनि नजन्मने अनि मालसामान जस्तो नेताहरूलाई विदेशबाट पैठारी पनि गर्न नमिल्ने भएर देश उँभो लाग्ने सकेको छैन । अझ आजभोलि त दिनहुँ सयौँ युवाहरू विदेशिदैछन् ।

हाम्रो हेडसर सधैँ भन्ने गर्नुहुन्थ्यो ‘यो अन्धो ९मलाई०, त्यो बामपुड्को ९मनोज० र अर्को घाउरे (प्रदीप) यिनीहरू मात्र लाहुर नगएर देशमा नै अडिएलान् कि १ हुन पनि लगभग त्यस्तै भयो पनि । मनोज दाइ र म लाहुर जान सकेनौँ अनि प्रदीपजीले कोशिसै गरेनन् होला ।

वि।सं। २०२३—२४ सालतिरै उनी ओभरसियर भइसकेका थिए अनि बाँचेका भए अहिलेसम्म इञ्जिनियरका हाकिम भइसकेका हुन्थे । मनोज दाइ आफूले त्यति उपल्लो तहको शिक्षा हासिल नगरे पनि दमक, झापामा पहिलो बोर्डिङ स्कुल खोलेर सालैपिच्छे उम्दा विद्यार्थी उत्पादन गरेर नाम र दाम कमाएर समाजमा आफ्नो ठाउँ बनाउनुभएकै छ । म आफू भने के भनुँ, तर म आफ्नो वर्तमानसँग खुशी छु ।

लाहुर नजाने सन्देश दिँदै अनेक नाटक लेखिए अनि खेलाइए । ‘अब हुजुर नजानोस् लाहुर, नेपालमै पाइन्छ जागिर’ जस्ता गीतहरूमा हामीले खुबै नाच्यौँ पनि । कतिपय तरूनीहरूले लाहुरेसँग बिहे नगर्ने जस्ता विषय पनि उठाए, तर यस्ता कुराले हाम्रो समुदायमा खासै प्रभाव पारेन । लाहुरेहरू फर्केका बेला गाउँघर निक्कै तातिन्थ्यो भने हाटबजार त रन्किन्थ्यो नै । हाट लाग्दा चिया—रोटी—तरकारीका व्यापार गर्ने तरूनीहरूको पसलमा लाहुरे दाइहरू सिंहजस्ता र चाउरेहरू स्याल र हाइनाजस्ता देखिन्थे ।

लाहुरे कर

गाउँमा कुनै युवक लाहुर (भारत वा मलाया सिंगापुर)बाट छुट्टीमा आउँदा पनि उसले स्कुललाई चन्दा(कर) दिनुपर्दथ्यो । यो रकम निक्कै राम्रो हुने गर्दथ्यो, र प्रायः सबैले खुशीले नै दिन्थे पनि । त्यति मात्र नभएर कतिपय दाजुहरूले पल्टनबाट छुट्टीमा घर आउँदा हामीलाई फुटबल, भलिबल वा अन्य खेलकुदका सामानहरू पनि ल्याइदिन्थे । यसैको परिणामले होला हाम्रो स्कुल खेलकुदमा अरु वरिपरिका स्कुलहरूभन्दा ‘भाले’ थियो ।

कुरूम्बा स्कुल, नाङरूङ स्कुल, इभाङ स्कुल, पञ्चमी स्कुलहरूलाई हामी सधैँ जित्थ्यौँ । हाम्रो पालामा फुटबल नै लोकप्रिय थियो अनि हाम्रो स्कुल टिम सर्वोत्तम थियो भन्दा गफ हुँदैन । यसै टिमको दौँतरीहरू मलायामा नेपालका कप र भारतमा ब्रिगेड, कमान्डर र सर्भिसेस टिममा पनि एकाध पुगेर नाम कमाएका छन् ।


पढेर पनि विदेश जान पाइने रहेछ

लामो समयपछि नवीन भाइले चण्डीगढ विश्वविद्यालयबाट एमएस्सी गरेपछि विद्यावारिधिका लागि हवाइ (अमेरिका) जाने अवसर पाए । त्यसपछि मैले पनि पुना विश्वविद्यालयबाट विद्यावारिधि सकेपछि उत्तरविद्यावारिधि गर्न जर्मनी जाने मौका पाएँ । खास गरी यी दुवै घटनाले पढेर पनि विदेश जान पाइने रहेछ भनेर हाम्रो समुदायमा सूचना प्रवाह गर्यो ।

अब त लाहुर जानेहरूले पनि आ-आफ्ना छोराछोरीहरू पढाउन थालेका छन्, अनि स्वतःस्फूर्त रूपमा नै शिक्षाको माग बढेकाले पहिलेको जस्तो अवस्था रहेन ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७