‘म्यान्मारका शरणार्थीको सुरक्षाका लागि पहल गर्न आह्वान’


१६ पुष २०७९, शनिबार
Rohingya

काठमाडौं । संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय मानवअधिकार प्रमुख भोल्कर तुर्कले जोखिमपूर्ण समुद्री यात्रा गरेर आफ्नो ज्यान जोखिममा राखेर जीवन जोखिममा परेका हजारौं रोहिंग्याको सुरक्षाका लागि समन्वयात्मक क्षेत्रीय दृष्टिकोण अपनाउन आह्वान गरेका छन् ।

उनले भने, ‘सन् २०२२ मा मात्रै दुई हजार ४०० भन्दा बढी रोहिंग्याले बङ्गलादेश र म्यान्मार छोड्न खोजेका छन् । उनीहरूमध्ये २०० भन्दा बढीले बाटोमै ज्यान गुमाएकोमा म अत्यन्त दुःखी छु ।’

‘हालैका रिपोर्टहरूले रोहिंग्याहरूलाई बोक्ने भीडभाड र असुरक्षित डुङ्गाहरू कुनै पनि सहायता बिना नै धेरै दिनसम्म चल्न छोडेको सङ्केत गर्दछ’, तुर्कद्वारा उच्चायुक्तको संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय मानव अधिकार कार्यालयमा जारी एक विज्ञप्तिमा भनेका छन् ।
‘समुद्रमा सङ्कट जारी रहँदा म यस क्षेत्रका देशहरूलाई सक्रिय खोजी र उद्धार, रोहिंग्या शरणार्थीहरूलाई उनीहरूको भूमिमा अवतरण र उनीहरूको प्रभावकारी सुरक्षा सुनिश्चित गर्न समन्वय संयन्त्र स्थापना गर्न आग्रह गर्दछु’, उनले भने । उनले यस अभियानमा केही राज्यहरूले पहिले नै सहयोग प्रदान गरिसकेका बताए ।

मानव अधिकार उच्चायुक्तले सन् २०१७ देखि बङ्गलादेशमा सुरक्षाको माग गरिरहेका १० लाखभन्दा बढी रोहिंग्या शरणार्थीलाई सहयोग गर्न यस क्षेत्र र विश्वका देशहरुलाई आह्वान गरेको छ । उनले भने, ‘म्यान्मारको पूर्ण र समान नागरिकको रूपमा उनीहरूको मर्यादा र मानव अधिकारको पूर्ण सम्मानका साथ सबै रोहिंग्यालाई स्वेच्छिक रूपमा स्वदेश फर्काउनका लागि तत्काल समाधान खोज्नुपर्छ ।’

संयुक्त राष्ट्रसंघका अनुसार रिपोर्टिङ अवधिमा म्यान्मारभित्र अनुमानित १४ लाख ७३ हजार आन्तरिक रुपमा विस्थापित नागरिक रहेका छन्, जसमध्ये ११ लाख ४३ हजार मानिस सन् २०२१ को फेब्रुअरी १ पछि विस्थापित भएका हुन् ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७