वेस्ट बैंकमा इजरायलको बस्ती विस्तार योजनामा प्यालेस्टिनीको आपत्ति


२ भाद्र २०८०, शनिबार
isreal scaled
तस्वीर : गुगल

काठमाडौं । प्यालेस्टिनी अधिकारीहरूले शुक्रबार इजरायली सरकारको वेस्ट बैंकमा अनियमित वित्तपोषण गरेर बस्ती निर्माणलाई थप जटिल बनाउन १९० मिलियन अमेरिकी डलर कोष छुट्याउने योजनालाई अस्वीकार गरेको छ ।

प्यालेस्टाइनी विदेश मन्त्रालयले दक्षिणपन्थी इजरायली सरकार ईएसहित वेस्ट बैंकको अघोषित क्रमिक विलयलाई गति दिन थप जमिन हरण गर्न दौडिरहेको आरोप लगाएका छन् । ‘हामी विस्तारवादी औपनिवेशिक इजरायली नीति सहित प्रत्येक दिन कब्जा गर्ने अधिकारीहरू र बसोबास गर्नेहरूको उल्लङ्घन र अपराधको वृद्धिको बीचमा बाँचिरहेका छौं र यो इजरायली सरकारका निर्णयहरूको व्यावहारिक प्रतिबिम्ब पनि हो’, मन्त्रालयले विज्ञप्ति जारी गर्दै भनेको छ ।

यसले इजरायली सरकारलाई यसको बस्ती निर्माण र विस्तारको निर्णयले द्वन्द्वग्रस्त क्षेत्रमा थप तनाब निम्त्याउने र त्यसको पूर्ण र प्रत्यक्ष रूपमा जिम्मेवार हुने बताएको छ । आधिकारिक प्यालेस्टिनी तथ्याङ्कका अनुसार वेस्ट बैंक र पूर्वी जेरुसेलममा ६ लाख भन्दा बढी इजरायली बसोबास गर्छन् । इजरायलले सन् १९६७ मा वेस्ट बैंक कब्जा गरेपछि त्यहाँ बस्तीहरू स्थापना गरेको छ जुन अन्तर्राष्ट्रिय कानून विपरीत हो ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७