नासा वैज्ञानिकको दाबी : शुक्र ग्रहमा प्राणीहरू छन्


९ भाद्र २०८०, शनिबार
1.2k Shares
sukra graha

न्युयोर्क । सौर्यमण्डलमा रहेको शुक्र ग्रहलाई पृथ्वीको जुम्ल्याहा बहिनी भनिन्छ । यसको कारण यो हो कि यो ग्रह पृथ्वीको आकार हो र यो ग्रह सौर्यमण्डलको बसोबास योग्य क्षेत्रमा अवस्थित छ ।

अब शुक्र ग्रहको बारेमा एउटा यस्तो दाबी गरिएको छ, जसले तपाईंलाई चकित पार्नेछ । अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाका एक वैज्ञानिकले शुक्र ग्रहमा एलियन्स हुन सक्ने दाबी गरेका छन् । यसको कारण पनि उनले दिएका छन् ।

शुक्रको तापक्रम ४७५ डिग्री सेल्सियससम्म पुग्छ । ग्रहको वायुमण्डल बिल्कुल विषाक्त छ । जसका कारण यहाँ जीवन हुन्छ भनेर कसैले कल्पना पनि गर्न सक्दैन । तर, नासाका वैज्ञानिक डा. मिशेल थालरले त्यसको ठीक उल्टो सोच्दछन् । अमेरिकाको गोडार्ड स्पेस फ्लाइट सेन्टरमा कार्यरत डा. मिचेलले एउटा नयाँ सिद्धान्त दिएका छन्, जसअन्तर्गत शुक्र ग्रहमा जीवन रहेको बताइएको छ ।

सौर्यमण्डलको दोस्रो ग्रह शुक्रको वातावरण यस्तो छ कि त्यहाँ मानिस बाँच्न सक्दैन । तर डा. मिशेल भन्छन् कि हामीले कार्बन डाइअक्साइड वायुमण्डलमा जीवनको सम्भावित निशान देखेका छौं । द सनलाई दिएको अन्तर्वार्तामा उनले भने, ‘हामी शुक्रको वायुमण्डलमा जीवनको सम्भावित संकेत देखिरहेका छौं । मैले शुक्रको बारेमा यस्तो कुराको अपेक्षा गरेको थिइनँ । ग्रहको वायुमण्डल कुनै ब्याक्टेरियाबाट तयार भएको जस्तो देखिन्छ ।’

उनले अगाडि भने, ‘मलाई लाग्छ त्यो समय धेरै टाढा छैन, जब हामीले सौर्यमण्डलमा जीवनको प्रमाण फेला पार्नेछौं । सौर्यमण्डलमा रहेको जीवन धेरै सानो हुनेछ, यो ब्याक्टेरियाको रूपमा हुन सक्छ । वास्तवमा भनिन्छ कि हामीले पृथ्वी बाहेक अन्य ग्रहमा जीवनको प्रमाण फेला पारे पनि यो ब्याक्टेरिया जस्तै हुन सक्छ। त्यहाँको जीवन भर्खरै सुरु भएको छ । शुक्रको बारेमा पनि यस्तै कुराहरू भनिन्छ ।’

शुक्रको वायुमण्डल धेरै खतरनाक छ । यदि कुनै व्यक्तिलाई त्यहाँ पठाइयो भने त्यो क्षणमै मर्छ । यद्यपि धेरै अध्ययनहरूमा यो भनिएको छ कि ग्रहमा ब्याक्टेरियाको रूपमा जीवन हुन सक्छ । सूर्यबाट शुक्रको दूरी ६.७ करोड मिलियन माइल छ। यो सौर्य मण्डलको सबैभन्दा तातो ग्रह हो। यसको वायुमण्डलमा सल्फ्यूरिक एसिड र कार्बन डाइअक्साइड मिसिएको । एक हिसाबले यहाँको अवस्था नरक भन्दा कम छैन । एजेन्सी

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७