चिनियाँ बालबालिकामा निमोनियाको प्रकोप ‘आउट ब्रेक’, भारतमा महामारी रोक्न तयारी


१४ मंसिर २०८०, बिहीबार
china hospital2023 11 30 11 11 24

नयाँदिल्ली । चीनमा बालबालिका देखिएको निमोनिया ‘आउट ब्रेक’ भएको छ । बालबालिका र बृद्धबृद्धाहरुमा तिव्र रुपमा बढ्दो रहस्यमय माइकोप्लाज्मा निमोनियाको संक्रमणलाई मध्यनजर गर्दै भारतमा पनि तयारी सुरू भएको छ ।

चीनबाट भारतमा यो संक्रमण फैलिएमा त्यसको रोकथाम र नियन्त्रणका लागि राज्यहरूले विशेष तयारी गरेका छन् । केन्द्र सरकारले यस सम्बन्धमा अलर्ट जारी गरेपछि राज्यहरूले आफ्नो चिकित्सा पूर्वाधारमा भएका कमजोरीहरू सुधार गर्न थालेका छन् । तमिलनाडु, गुजरात, कर्नाटक राज्यले स्वास्थ्य पुर्वाधार बनाइसकेका छन् ।

गत हप्ता, चीनमा संक्रमण बढेपछि, केन्द्र सरकारले सबै राज्य र केन्द्र शासित प्रदेशहरूलाई अस्पतालको तयारीको समीक्षा गर्न भनेको थियो । यो पनि भनिएको छ कि भारतको स्वास्थ्य मन्त्रालयले चीनमा बच्चाहरुमा देखिएको संक्रमण मामिलालाई नजिकबाट निगरानी गरिरहेको छ । सावधानीको प्रशस्तताको रूपमा मन्त्रालयले राज्यहरूलाई अस्पतालको ओछ्यान, औषधि र इन्फ्लुएन्जा, मेडिकल अक्सिजन, एन्टिबायोटिक्स, पीपीई इत्यादिको खोपको उपलब्धता सुनिश्चित गर्न भनेको थियो ।

उता, बढ्दो संक्रमणलाई मध्यनजर गर्दै चिनियाँ अधिकारीहरूले मानिसहरूलाई भीडभाड भएको ठाउँमा नजान आग्रह गर्दै स्वास्थ्य सल्लाहकार जारी गरेका छन् । मेलबर्न स्कूल अफ हेल्थ साइन्सेजका प्रमुख ब्रुस थम्पसनले प्रारम्भिक तथ्याङ्कले त्यहाँ कुनै पनि असामान्य कुरा नभएको बताए । थम्पसनले भने, ‘नमूना परीक्षण गरिएको छ तर यो कोविडको नयाँ संस्करण हुन सक्छ भनेर संकेत गर्न केहि पनि फेला परेको छैन ।’

तर, यसको लक्षण कोभिड संक्रमणसँग मिल्दोजुल्दो भएकाले विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले पनि यस विषयमा प्रतिवेदन लिएको छ । यस नयाँ संक्रमणमा चीनबाट प्रतिक्रिया पाएपछि डब्ल्यूएचओले हाल चीनमा श्वास प्रश्वास सम्बन्धी रोगहरूको पछिल्लो केसहरू माइकोप्लाज्मा निमोनियाजस्ता ज्ञात भाइरसहरूको संक्रमणसँग सम्बन्धित रहेको बताएको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठनले पनि कोभिड प्रतिबन्ध हटाएपछि यसको फैलावट बढेको बताएको छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७