नुनले बनेको बोलिभियाको यो होटल कुनै भन्दा छैन कम


२७ माघ २०८०, शनिबार
ho

काठमाडौं । संसारमा अनौठो भवन र होटलको कमी छैन । तर दक्षिण अमेरिकाको एन्डिज पर्वतमा रहेको संसारकै अनौठो होटल नुनबाट मात्र बनेको छ । यो रिसोर्ट पृथ्वीको सबैभन्दा ठूलो नुन फ्ल्याटमा बनाइएको छ । यसमा फर्निचर, पर्खाल, भुइँ, मूर्तिकला, सबै नुनले बनेको हुन्छ । यहाँ उपलब्ध खानेकुरा पनि नुन मात्रै हो ।

बोलिभियाको ऐतिहासिक सुख्खा ताल सालार डि उईयूनीको किनारमा अवस्थित, होटलको नाम होटल पैलासियो डि साल हो, जसको शाब्दिक अर्थ साल्टको दरबार हो। यी तटहरूमा ४ हजार वर्ग माइल नुन मरुभूमि छ । यस होटलका तस्बिरहरूले भित्रका स्तम्भ र पर्खालहरू नुनले बनेको इँटाले बनेको देखाउँछ ।

Capture.JPG 1877

केही कोठाहरूमा, भुइँहरू नुनले बनेको बालुवाले ढाकिएको हुन्छ र नुनले बनेको सेतो सोफाहरू विशेष गरी देखिन्छन् । यहाँका रेस्टुरेन्टहरूले लामाको मासु, भेडा र कुखुरा समावेश गर्ने नुनिलो परिकार मात्र पाइन्छ । यहाँ आउने पाहुनाहरु आउन पाउँदा निकै खुसी हुने होटलका कर्मचारीहरु बताउँछन् र कतिपयले भित्ता वा फर्निचर सबै नुनले बनेको हो भनी जाँच्न पनि चाट्छन् ।

यस होटल भवनको बाहिरी भाग पनि सोही सामग्रीबाट बनेको छ र यसका लागि केही मिटर टाढाबाट नुन ल्याएर नक्काशी गरिएको छ । यहाँको छतका गुम्बजहरू पनि नुनले बनेका छन् । यो होटेल निर्माणमा ३५ सेन्टिमिटर नुनबाट बनेको करिब १० लाख ब्लक प्रयोग गरिएको छ । १० हजार टन तौल भएको यो भवन बनाउन दुई वर्ष मात्र लागेको थियो ।

यस होटलका कोठाहरूले दक्षिण अमेरिकाको विशाल मरुभूमिको दृश्य प्रस्तुत गर्दछ । हो, कतिपय ठाउँमा अँध्यारो र कतिपय ठाउँमा हल्का तर चम्किलो रङहरू सेतोसँग तालमेल मिलाउन प्रयोग गरिएको छ । चाखलाग्दो कुरा यो हो कि यहाँ होटलको स्पा अनुभव दिन नुन पानीको बाथ प्रयोग गरिन्छ । बोलिभियाः यो होटल समुन्द्र सतहबाट १२ हजार फिटको उचाइमा छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७