पुटिनका कट्टर आलोचक श्रीमान मृत्यु पछि श्रीमती राजनीतिमा आउन सक्ने


८ फाल्गुन २०८०, मंगलवार
nalvani

मस्को । अलेक्सी नाभाल्नीकी श्रीमती युलिया नवल्नायाले आफ्नो पतिको मृत्युको खबर सार्वजनिक भएपछि आफनो धारणा इन्स्टाग्राममा पोस्ट गरेकी छिन । जसमा उनले ‘आई लभ यू’ लेखेकी छन् । उनले श्रीमानसँगको सुन्दर तस्विर पनि सेयर गरेकी छिन् ।

श्रीमानको आकस्मिक मृत्युबाट दुखी युलियाले एलेक्सीको मृत्यु पुष्टि भए रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन र उनका सहयोगीलाई कारबाही गरिने बताएकी समेत छन् । युलियाले पनि एलेक्सीको मृत्युको खबरमा शंका व्यक्त गरेकी छिन् किनभने यो खबर रुसी सरकारी स्रोतबाट आएको हो । उनले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई पुटिनविरुद्ध दृढतापूर्वक उभिन आग्रह गरेकी छिन् । समाचार अनुसार युलियाले भनेकी छिन् कि ‘म यस दुष्टलाई परास्त गर्न सम्पूर्ण विश्वलाई एकजुट हुन अपील गर्छु ।’ नभाल्नीको मृत्युको बारेमा रूसी जेल अधिकारीहरूले शुक्रबार औपचारिक जानकारी दिएका थिए ।

युलियाले पछिल्लो दुई वर्षदेखि पुटिनका कट्टर आलोचक नाभाल्नीलाई देखेका थिइनन् किनभने नाभाल्नीलाई आर्कटिकको जेलमा राखिएको थियो । आफ्नो श्रीमानको मृत्युको खबर पाएपछि युलियाले म्युनिख सुरक्षा सम्मेलनमा भनिन, ‘यदि यो सत्य हो भने पुटिन, उनको सरकार र उनका सहयोगीहरूले हाम्रो देश, मेरो श्रीमान् र मेरो परिवारलाई जे जे गरे, त्यसको जिम्मेवारी लिनुपर्छ । त्यो दिन चाँडै आउँदैछ ।’

अब नाभाल्नीको मृत्युपछि युलियाले राजनीतिमा प्रवेश गरी पुटिनलाई चुनौती दिने अनुमान गरिएको छ । तर, युलियाले आफू पहिलो आमा र श्रीमती भएको र राजनीतिमा कुनै चासो नभएको बताउँदै आएकी छिन् । तर रुसी राजनीतिमा लगभग लोप भइसकेको विपक्षीलाई नयाँ जीवन दिने क्षमता यदि कसैसँग छ भने त्यो युलिया हो भन्ने विज्ञहरू विश्वास गर्छन् । देशका छरिएका र नेतृत्वविहीन प्रतिपक्षलाई एकताबद्ध गर्न सक्ने उनीहरूको भनाइ रहेको छ ।

सन् २०२० मा युलियाले साइबेरियामा विष सेवन गर्दा पतिको मृत्युको नजिक देखेकी थिइन् । एलेक्सी कोमामा हुँदा र डाक्टरहरूले उनलाई जान दिएनन्, उनले कुनै न कुनै तरिकाले एलेक्सलाई रूसबाट बाहिर निकाल्न सफल भइन् । पाँच महिना पछि एलेक्सई फेरि जेल पठाइने छ भनेर थाहा पाएर आफ्नो पतिसँग मस्को फर्केकी थिइन् । अलेक्सी नाभाल्नी पासपोर्ट नियन्त्रण गरे लगत्तै गिरफ्तार गरिएको थियो ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७