पुटिनका आलोचक नाभाल्नीकी पत्नीको टवीटर खाता गराइयो बन्द


९ फाल्गुन २०८०, बुधबार
nalvani

मस्को । सामाजिक सञ्जाल टवीटर (एक्स) ले युलिया नवलनायाको खातालाई ब्लक गरिदिएको छ । उनका श्रीमान् अर्थात रुसी विपक्षी नेता एलेक्सी नाभाल्नीको मृत्युपछि टवीटर खाता खोलेकी थिइन्, त्यसको एक दिनपछि नै उनको टवीटरको खाता ब्लक गरिएको हो ।

युलिया नवलनाया, जसले वर्षौंसम्म आफूलाई राजनीतिक व्यक्तित्वको रूपमा प्रस्तुत नगरेको बताएकी थिइन् तर सोमबार भने आफ्ना पतिले गर्दै आएको काम (राजनीति गर्ने) जारी राख्ने प्रतिबद्दता गर्दै रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले आफ्नो श्रीमानको हत्या गरेको आरोप लगाएकी थिइन् । जुन आरोप उनले टवीटर खाताबाट पनि साझा गरेकी थिइन् ।

उनको खाता सबैका लागि पहुँचयोग्य थियो, लगभग ५० मिनेट लामो सो भिडियो अपलोड गरेपछि स्पष्टीकरण बिना उनको खाता निलम्बन गरिएको जनाइएको छ । टवीटरले सो साइटको प्रयोगको नियमहरूको लिङ्क समावेश गरेको थियो तर खाता निलम्बित भएको कारण निर्दिष्ट अझै गरेको छैन ।

टवीटरका नियम अनुसार सुरक्षा र गोपनीयता सरोकारहरू जस्तै घृणायुक्त भाषण वा निजी जानकारी साझा गर्ने, प्रामाणिकता र अप्रमाणीकरण जस्ता मुद्दाहरूको लागि निलम्बन गर्न सकिने र व्यक्तिहरूको नक्कल गर्ने खातालाइ निलम्बन गर्दै आएको छ ।
युलिया नवलनायाले सोमबार मात्रै खाता खोलेकी थिइन् । नाभाल्नीका धेरै शीर्ष सहयोगीहरू र आधिकारिक खाताहरूले प्रमाणित गरे कि यो उनको त्यो वास्तविक खाता थियो, जुन एक दिनमा नै ब्लक हुन पुग्यो ।

सोमबार मात्रै उनले प्लेटफर्ममा एक भावनात्मक भिडियो अपील पोस्ट गरेकी थिइन, जसमा पुतिनले नाभाल्नीलाई मारेको आरोप मात्रै लगाएकी थिइनन्, रूसी नागरिकहरूलाई क्रेमलिनको बिरूद्ध लड्न उनीसँग सामेल हुन आह्वानसमेत गरेकी थिइन् । निलम्बन हुनु केही घण्टाअघि उनले क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभले पनि आक्रोशित प्रतिक्रिया पोस्ट गरेकी थिइन्, जब उनले पत्रकारहरूलाई उनको पतिको मृत्युमा पुटिनको संलग्नताको आरोप अभद्र र निराधार भएको भन्दै खण्डन गरेका थिइन् ।

पछिल्लो दशकका लागि पुटिनका सबैभन्दा मुखर आलोचक नाभाल्नीको शुक्रबार आर्कटिक जेलको उपनिवेशमा मृत्यु भएको सरकारी मिडियाले जनाएका थिए, जहाँ उनी क्रेमलिनको बिरूद्ध अभियानको लागि व्यापक रूपमा सजायको रूपमा १९ वर्षको जेल सजाय भोगिरहेका थिए ।

Capture.JPG 1928

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७