मुस्लिमहरूको तेस्रो पवित्र स्थलमा इजरायलले गर्ने भयो कडाइ


९ फाल्गुन २०८०, बुधबार
masjid

तेल अहिव । मुस्लिम समुदायका लागि इजरायलमा रहेको अल अक्सा मस्जिदको महत्वपूर्ण तीर्थस्थल हो । विश्वभरीका मुस्लिम समुदायले यसलाई मक्का र मदिना पछि आफ्नो तेस्रो पवित्र स्थल मान्छन् ।

यो ठाउँ मुस्लिम समुदाय अर्थात इस्लाम धर्मालम्बीका लागि मात्र होइन, यहूदी र इसाईहरूमा पनि प्रमुख स्थान मानिन्छ । यहूदीहरूले यस ठाउँलाई ‘टेम्पल माउन्ट’ भन्ने गर्छन् । क्रिस्चियन धर्मका मानिसहरु अल अक्सा कम्प्लेक्स यही रहेको बताउँछन् । त्यहाँ येशू ख्रीष्टले आफ्नो उपदेश दिएका थिए र उनलाइ यही सहरमा क्रुसमा टाँगिएको थियो र पछि उनको यहीँ पुनर्जन्म भएको विश्वास गरिन्छ ।

यही कारणले गर्दा यस ठाउँलाई लिएर तीन समुदायबीच सधैं प्रतिस्पर्धा हुने गरेको छ । विशेष गरी यहूदी र मुस्लिम बीच यो स्थानको बारेमा धेरै र लामो समय देखी विवाद हुँदै आएको छ । हाल, यो स्थान इजरायलमा अवस्थित छ, त्यसैले यो प्रायः यहूदीहरूको प्रभुत्व छ ।

हाँ इजरायली कानून यस ठाउँमा प्रचलित छ। तर, पवित्र महिना रमजानमा मुस्लिम समुदायको भावनालाई मध्यनजर गर्दै उदारता देखाइए पनि यसपटक मुस्लिमका लागि कानुन थप कडा बनाइएको इजरायली मिडियाले जनाएका छन् ।
रमजानको महिनामा यस ठाउँको अवस्था प्रायः परिवर्तन हुने गरेको देखिन्छ। यही कारणले गर्दा यस पटक इजरायली सरकारले मस्जिदमा प्रवेशमा प्रतिबन्ध लगाएको छ । उनले यसको पछाडि इजरायल र हमासबीच चलिरहेको युद्धलाई जिम्मेवार ठहराए ।

न्युज १८ को रिपोर्टका अनुसार यस पटक प्यालेस्टाइनीहरू मस्जिदमा प्रवेश गर्न सक्ने आशा कमै छ, चाहे त्यो उमेर जुनसुकै होस् । यद्यपि, धेरै मिडिया रिपोर्टहरूमा यो भनिएको छ कि १० वर्ष भन्दा कम उमेरका बच्चाहरूलाई पनि अल अक्सा मस्जिदमा प्रवेश गर्न सक्छन तर यस अवधिमा कुनै पनि व्यक्ति आन्दोलनमा सहभागी नहुने गरी कडा निगरानी राखिने छ । यदि कसैले सो क्रममा प्यालेस्टाइनको झण्डा बोकेको देख्यो भने उसलाई कडा कारबाही गरिने इजरायलले जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७