स्पेनमा तीन हजार बर्ष पहिला कसरी बनाइयो उल्का पीण्डको धातु मिसिएको खजना


१० फाल्गुन २०८०, बिहीबार
Capture.JPG 1936

बार्सिलोना । यसअघि धेरै कथाहरूमा लुकेको खजानाको बारेमा तपाईंले सुन्नु भएको होला । धेरै पटक चलचित्रहरूमा देखाइन्छ कि धेरै पुरानो खजाना कतै गाडिएको वा लुकाइएको छ र पात्रहरूले त्यसलाई खोज्न ठूलो प्रयास गरेको देखिन्छ । वास्तविक संसारमा पनि यस्तै भएको छ ।

स्पेनमा ३ हजार वर्ष पुरानो खजाना फेला परेको छ । तर यो कुनै साधारण खजाना होइन । यस खजानामा प्रयोग गरिएका धातुहरू कथित रूपमा हाम्रो ग्रह अर्थात् पृथ्वीबाट होइनन् ? तपाईलाई पनि अचम्म लाग्न सक्छ । त्यसो भए के यो खजाना एलियनहरूसँग जोडिएको छ ? अहिले यस सम्बन्धमा पछिल्लो अध्ययन गरिएको छ । हामी थाहा दिनेछौं कि अनुसन्धानकर्ताहरूले के भन्छन् ?

स्पेनमा वर्षौंअघि पत्ता लागेको खजानाको विश्लेषणले ३ हजार वर्षअघि बनेका केही कलाकृतिमा प्रयोग भएको धातु यो ग्रहको नभएको खुलासा भएको छ । डेली मेलको रिपोर्टका अनुसार वैज्ञानिकहरूले भिलेनाको खजानाको बारेमा नयाँ विश्लेषण गरेका छन्, जसमा सन् १९६३ मा फेला परेको खजानामा ५९ वटा सुनको प्लेटेड वस्तुहरू फेला परेको थियो, जसमध्ये दुईवटा उल्कापिण्डमा प्रयोग गरिएको फलाम भेटिएको थियो ।

उल्का फलाम एक धातु हो, जुन प्रारम्भिक ब्रह्माण्डको अवशेष हो । यो फलाम र निकलबाट बनेको उल्कापिण्डमा मात्रै पाइन्छ । खजानामा फेला परेको सुनको लेपित टोपी र ब्रेसलेटमा १० लाख वर्षअघि पृथ्वीसँग ठोक्किएको हुन सक्ने एलियन सामग्री प्रयोग गरिएको वैज्ञानिकहरूको टोलीको विश्वास छ । अध्ययनका अनुसार विशेष प्रकारको चट्टानी उल्कापिण्डमा उल्का फलाम पाइन्छ, जुन मुख्यतया सिलिकेटबाट बनेको हुन्छ । अनुसन्धानकर्ताहरुका अनुसार यसमा कोबाल्टको मात्रा पनि उल्लेख्य छ ।

चाखलाग्दो कुरा के छ भने हजारौं वर्षअघि पृथ्वीमा खसेको उल्का पिण्डको सामग्रीलाई गहना आदि सजावटी वस्तुहरूमा प्रयोग गर्न निकै लोकप्रिय थियो । यस्तै सजावटी वस्तु तुतानखामुनको चिहानमा भेटिएको थियो । भिलेनाको खजाना इबेरियन प्रायद्वीपमा फेला परेको थियो । यसले मानव ढुङ्गा युगबाट काँस्य युगमा सरेको समयको प्रमाण दिन्छ । यसको मतलब उनी ढुङ्गाबाट काँस्यमा सर्दै थिए। यो खजानाको बारेमा यो पनि भनिएको छ कि यो सम्पूर्ण समुदायको हो, कुनै शाही राजशी परिवारको होइन ।

२३.५ क्यारेट सुनको ९० प्रतिशत खजाना र ११ वटा कचौरा, ३ बोतल र २८ वटा ब्रेसलेट समेत फेला परेको छ । पुरातत्वविद् जोसे मारिया सोलरले डिसेम्बर १९६३ मा कलाकृतिहरू पत्ता लगाएका थिए । त्यतिबेला उनी टोलीसँग भिलेनाबाट करिब सात माइल टाढा रहेको ‘रामब्ला डेल पानाडेरो’ नामक सुक्खा खोला उत्खनन गरिरहेका थिए ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७