बैज्ञानिकहरूको चेतावनी : ३ डिग्री मात्रै तापक्रम बढेमा ८० प्रतिशत हिमाल हिउँरहित हुनेछ


१८ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार
sagarmatha

लन्डन । बदलिँदो मौसमको चपेटामा विश्व नै परिरहेको छ र ग्लोबल वार्मिङका कारण देशहरूमा संकट गहिरिँदै गएको छ । यसैबीच एउटा नयाँ अनुसन्धानले एउटा डरलाग्दो कुरा खुलासा गरेको छ । नयाँ अनुसन्धानका अनुसार यदि ग्लोबल वार्मिङ ३ डिग्री सेल्सियसले मात्रै बढ्यो भने पनि हिमालय क्षेत्रको करिब ९० प्रतिशत भूभाग एक वर्षसम्म सुख्खा रहनेछ । सो अनुसन्धान पछि वैज्ञानिकहरूले कडा चेतावनी दिएका छन् ।

क्लाइमेटिक चेन्ज जर्नलमा प्रकाशित निष्कर्षका अनुसार गर्मी पेरिस सम्झौता अनुसार ग्लोबल वार्मिङलाई १.५ डिग्री सेल्सियसमा सीमित गर्ने तापक्रम लक्ष्यलाई पालना गरेमा मानव जोखिमको ८० प्रतिशत कम गर्न सकिन्छ । बेलायतको युनिभर्सिटी अफ इस्ट एन्ग्लिया (युएई) का अनुसन्धानकर्ताहरूको नेतृत्वमा रहेको टोलीले ग्लोबल वार्मिङको स्तर बढ्दै जाँदा राष्ट्रिय स्तरमा मानव र प्राकृतिक प्रणालीमा जलवायु परिवर्तनको जोखिम कसरी बढ्छ भन्ने कुरा निर्धारण गरेको थियो । डिग्री सेल्सियसको तापक्रम बढ्दै जाँदा खेतीयोग्य जमिन खडेरीको चपेटामा पर्ने सम्भावना निकै बढेको अन्वेषकहरूले बताएका छन् ।

अध्ययन गरिएको प्रत्येक देशको ५० प्रतिशतभन्दा बढी कृषि भूमि ३० वर्षको अवधिमा एक वर्षभन्दा बढीको लागि गम्भीर खडेरीको चपेटामा पर्ने अनुमान गरिएको छ । यद्यपि, ग्लोबल वार्मिङलाई १.५ डिग्री सेल्सियसमा सीमित गर्नाले कृषि भूमिमा २१ प्रतिशत (भारत) र ६१ प्रतिशत (इथियोपिया) बीच खडेरीको जोखिम घटाउनेछ भने नदीको बाढीबाट हुने आर्थिक क्षतिलाई पनि कम गर्नेछ । यो तब हुन्छ जब नदी र खोलाहरूले आफ्नो किनारहरू फुटाउँछन् र पानी नजिकैको तल्लो क्षेत्रमा बग्छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७