ग्रिसको समुन्द्रमुनि भेटियो ५ हजार वर्ष पुरानो जहाजको भग्नावशेष


१३ चैत्र २०८०, मंगलवार
Capture.JPG 2142

रोम । अन्वेषकहरूले ग्रिसको समुन्द्रमा १० वटा जहाजको भग्नावशेष र विश्वभरि छरिएका पुरातन कला कृतिहरू फेला पारेका छन् । अनुसन्धानकर्ताहरूले एउटा जहाज ५ हजार वर्षभन्दा पुरानो भएको अनुमान गरेका छन् ।

ग्रिसको संस्कृति मन्त्रालयले हालै होमरको इलियड महाकाब्यलाइ आधार मानेर पानीमुनि रहेको पुरातात्विक टोलीले एजियन सागरको सानो टापु कासोसको तटमा चार वर्षको सर्वेक्षणको क्रममा यो खोज गरेको घोषणा गरेको छ । हामी तपाईलाई भनौं कि इलियड एक प्राचीन ग्रीक शास्त्रीय महाकाव्य हो, जसलाई सबैभन्दा पुरानो ग्रीक कविहरूमध्ये एक होमरको रचना मानिन्छ ।

टोलीहरूले पानीमुनि यात्रा गर्दा फेला पारेको हजारौं वर्षको इतिहास भएको १० वटा जहाजमध्ये सबैभन्दा पुरानो जहाज ३००० ईसापूर्वको रहेको बताइएको छ । यी जहाजहरू विभिन्न युगहरूमा डुबेका थिए, जस्तै क्लासिकल अवधि (४६० ईसापूर्व), हेलेनिस्टिक अवधि (१०० ईसा पूर्वदेखि २०० ईस्वी), रोमन वर्ष (२०० ईसापूर्व) र बाइजान्टिन अवधि ८०० देखी ९०० ईस्वी सम्बत) मा डुबेका थिए ।

टोलीले भर्खरको जहाजको अवशेष पनि फेला पारेको छ । यो जहाज दोस्रो विश्वयुद्धको हो । यो काठले बनेको थियो र लगभग १०० फिट लामो थियो । सीबीएस न्यूजका अनुसार मन्त्रालयले भन्यो कि भग्नावशेषको नजिक, अन्वेषकहरूले स्पेन, इटाली, अफ्रिका र एसिया माइनरका अनौठो वस्तुहरूको टुक्रा पनि फेला पारेका छन्, जसमा स्पेनिस एम्फोरा पनि १५०–१७० बीचको पनि रहेको छ ।

यी चीजह मध्ये पिउने भाँडाहरू, अफ्रिकाबाट टेरा सिगिलाटा फ्लास्कहरू र पुरातनकालको एक ढुङ्गा लंगर, जुन ईसापूर्व ८ औं शताब्दीदेखि ईसापूर्व ५ औं शताब्दीसम्म चलेको थियो, पनि फेला परेको थियो । संस्कृति मन्त्रालयले सार्वजनिक गरेको सर्वेक्षणका ६ वटा तस्बिरमध्ये एउटा लकरको पनि थियो । सबै जहाजका अवशेषहरू र डुबेका खजानाहरू ६५ देखि १५५ फिटको गहिराइमा भेटिएका थिए । २०१९ देखि २०२३ सम्म अन्वेषकहरूले २० हजार भन्दा बढी पानीमुनि तस्बिरहरू लिए र पहिलो पटक कासोस कारपाथोस चट्टानको नक्सा बनाउन साइड स्क्यानिङ सोनार प्रयोग गरेका थिए ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७