रूसले खारेज गरिदियो उत्तरी कोरियामाथि निगरानी गर्ने राष्ट्र संघीय निकाय


१७ चैत्र २०८०, शनिबार
putin kim

न्युयोर्क । रुसले उत्तर कोरियामाथिको प्रतिबन्धको निगरानी गर्ने राष्ट्रसंघीय निगरानी संस्था बन्द गरेको छ । उत्तर कोरियाविरुद्धको प्रतिबन्धको वर्षौंदेखि निगरानी गरिरहेको संयुक्त राष्ट्रसंघका विज्ञहरूको प्यानल रूसले बन्द गरेको हो ।

रुसले युक्रेनमा प्रयोगका लागि ब्यालेस्टिक मिसाइल जस्ता उत्तर कोरियाली हतियारहरू खरिद गरेर नियम उल्लंघन गरेको रिपोर्टको छानबिन गरिरहेको प्यानलले गत हप्ता मात्रै जानकारी गराएको थियो । त्यसको बदलामा रूसले संयुक्त राष्ट्र संघमा भिटो प्रयोग गरेर खारेज गरिदिएको हो ।

संयुक्त राष्ट्रसंघको सुरक्षा परिषद्ले प्योङयाङमाथि सन् २००६ देखि आणविक हतियार कार्यक्रमका लागि विभिन्न प्रतिबन्धहरू लगाएको छ । ती प्रतिबन्धहरू अझै पनि लागू छन्, तर उल्लङ्घनहरू अनुगमन गर्न स्थापना गरिएको विशेषज्ञ समूह अब खारेज हुने भएको अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् ।

बिहीबार सुरक्षा परिषद्को मतदानमा रुसले स्थायी सदस्यको रूपमा आफ्नो भिटो शक्ति प्रयोग गरी नवीकरण रोक्नको लागि प्रयास गरेको थियो । जबकी उपस्थित अन्य १४ सदस्य राष्ट्रहरूमध्ये १३ ले यसको पक्षमा मतदान गरे । प्योङयाङको सबैभन्दा नजिकको सहयोगी चीन भने रूसको यस प्रयोगबाट त्यसबाट अलग रहेको थियो ।

रुसको ब्लकले अमेरिका, बेलायत, दक्षिण कोरिया र अन्य पश्चिमी सहयोगीहरूबाट निन्दाको लहर चलाएको छ र मस्को र प्योङयाङ नेताहरू बीचको उच्च प्रोफाइल सार्वजनिक बैठकको एक वर्षपछि आएको छ । यो पहिलो पटक रुसले प्यानल अवरुद्ध गरेको हो, जुन १४ वर्षको लागि संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद द्वारा वार्षिक रूपमा नवीकरण गरिदै आएको थियो ।

युक्रेनका विदेशमन्त्री दिमित्रो कुलेबाले सामाजिक सञ्जालमा रुसको भिटो युद्धमा उत्तर कोरियाली हतियार प्रयोग गरेको ‘दोषी निवेदन’ जस्तै भएको बताएका छन् । अमेरिका, बेलायत र फ्रान्स सबैले काउन्सिललाई भने कि रसियाले निगरानीलाई मौन बनाएको छ किनभने यसले नियमहरूको मस्कोको आफ्नै उल्लङ्घनको बारेमा रिपोर्ट गर्न थालेको थियो । विशेष गरी युक्रेनको युद्धभूमिका लागि उत्तर कोरियाबाट हतियारहरू खरिद गरेको भन्ने सबालमा ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७