नयाँ आविष्कार : अब इलेक्ट्रोनिक ग्याजेट हथौडाले हाने पनि नफुट्ने


१५ बैशाख २०८१, शनिबार
electronic

काठमाडौं । अब स्मार्टवाच ब्यान्ड, पहिरन मिल्ने सेन्सर र स्वास्थ्य निगरानी गर्ने विद्युतीय ग्याजेटहरू ह्यामर वा तान्दा पनि नभाँचिने भएका छन् । क्यालिफोर्निया विश्वविद्यालयका वैज्ञानिकहरूले ताने वा तान्दा पनि भाँच्न नसकिने सामग्रीको आविष्कार गरेका छन् ।

यसका साथै यस सामग्रीबाट थ्रीडी प्रिन्टरको सहायताले मानव अंगहरू पनि प्रिन्ट गर्न सकिन्छ । यसले अनुकूलन स्थायित्वको सिद्धान्तलाई पछ्याउँछ । यसबाट बनेको सामग्री कठोर वातावरणमा पनि बिग्रने छैन । उनीहरूमा जति बल प्रयोग गरिन्छ, उनीहरूले व्यवहार देखाउन त्यति नै कठोर हुनेछन् ।

नयाँ सामग्री वास्तवमा खाना पकाउन प्रयोग गरिने मकै स्टार्चबाट प्रेरित छ । पानीमा मिसाइएको मकैको स्टार्चको घोलले बिस्तारै र कम बल प्रयोग गर्दा तरल पदार्थको रूपमा काम गर्छ, र छिट्टै मुक्का ठोक्दा ठोस रूपमा काम गर्छ । वास्तवमा, यस सामग्रीको व्यवहारमा यो भिन्नता यसको कणहरूको आकार भिन्नताको कारण हो ।

अन्वेषकहरू पनि यो सिद्धान्तलाई पोलिमरहरूसँग प्रयोग गर्न चाहन्छन्, जसबाट यी पहिरन योग्यहरू बनाउन सकिन्छ । यसका लागि वैज्ञानिकहरूले कन्जेस्टेड पोलिमरहरू प्रयोग गरिरहेका छन्, जसले नरम र लचिलो रहँदा बिजुली सञ्चालन गर्न मद्दत गर्दछ ।

वैज्ञानिकहरूले पोली (2–acrylamido–2–methylpropanesulfonic एसिड), polyaniline र उच्च कन्डक्टर पोली (3,4–ethylenedioxythiophene_ polystyrene sulfonate) (PEDOTMPSS) को ठूला अणुहरू संयोजन गरेर यो सामग्री सिर्जना गरेका हुन् ।

जब यसमा कम बल लगाइयो, यसको आकार र आकार परिवर्तन भयो, तर जब बल बढ्यो, सामग्रीले अझ कठोर व्यवहार गर्न थाल्यो । PEDOTMPSS को मात्रा १० प्रतिशत मा बढाएर, यसको अपनाउने स्थायित्व र चालकता पनि बढ्यो ।

सुपर साना मेटाबोलाइटहरू दुई सकारात्मक र दुई नकारात्मक चार्ज गरिएको पोलिमरहरू संयोजन गरेर बनाइन्छ । यी चयापचयहरू, झटका–अवशोषकहरू जस्तै, बिना कुनै पनि प्रभावलाई अवशोषित गर्दछ । वास्तवमा, यो सामाग्री धेरै नरम र लचिलो छ । न्यूज कारखाना

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७