माइक्रोसफ्टलाई पेटेन्ट प्रकरणमा अदालतको झट्का : २४० मिलियन डलर तिर्न आदेश


३० बैशाख २०८१, आईतवार
Microsoft.jpg

काठमाडौं । अमेरिकी कम्पनी माइक्रोसफ्टलाई कोर्टाना पेटेन्ट प्रकरणमा ठूलो झट्का लागेको छ । डेलावेयर संघीय अदालतको निर्णायकले माइक्रोसफ्टलाई यसको भर्चुअल सहायक कोर्टानाको प्रयोगको लागि पेटेन्ट मालिक आइपीए टेक्नोलोजीलाई २४० मिलियन डलर तिर्न आदेश दिएको छ ।

अदालतले माइक्रोसफ्टले आफ्नो प्रविधि चोरेर आईपीएको पेटेन्ट अधिकार उल्लंघन गरेको ठहर गरेको थियो । कोर्टाना एक भर्चुअल आवाज सहायक हो, माइक्रोसफ्ट द्वारा २०१४ मा प्रस्तुत गरिएको थियो । आइपीएले कोर्टाना चल्ने भ्वाइस रिकग्निसन टेक्नोलोजीको पेटेन्ट स्वामित्व भएको दाबी गरेको थियो, जुन यसले २०१० मा सिरी इनकबाट खरिद गरेको थियो । सिरीलाई पछि एप्पलले किनेको थियो र सोही नामको भ्वाइसमा आधारित भर्चुअल असिस्टेन्ट सिरी ल्यायो ।

माइक्रोसफ्टले भने यस विषयमा माइक्रोसफ्टले आइपीएको कुनै पनि पेटेन्ट उल्लंघन नगरेको बताएको छ । उसले यो निर्णय पुनरावेदन गर्ने जनाएको छ । आइपीले २०१८ मा माइक्रोसफ्टविरुद्ध मुद्दा दायर गरेको थियो । माइक्रोसफ्टलाई व्यक्तिगत डिजिटल सहायक र भ्वाइस–आधारित डाटा नेभिगेसनसँग सम्बन्धित पेटेन्टमा उल्लंघन गरेको आरोप लगाइएको थियो । यद्यपि, केसलाई पछि एक विशिष्ट आइपी पेटेन्टमा ध्यान केन्द्रित गर्न संकुचित गरियो ।

यद्यपि, माइक्रोसफ्टले तर्क गर्‍यो कि यसले पेटेन्टको उल्लंघन गरेको छैन, बरु प्रश्नमा रहेको पेटेन्ट अवैध रहेको दाबि गरेको थियो । आईपीएले गुगल र अमेजनमाथि पनि यस्तै मुद्दा दायर गरेको थियो, जसमध्ये गुगलविरुद्ध मुद्दा चलिरहेको छ भने अमेजनविरुद्ध हारेको छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७