उत्तर कोरियाले फेरि पठायो फोहोर भरिएको बेलुन


२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार
belun fohor2024 06 11 09 06 07

काठमाडौँ । आणविक बमको धम्की दिएको उत्तर कोरियाले दक्षिण कोरियामा लगातार बेलुनमा फोहोर पठाइरहेको छ । मिडिया रिपोर्टका अनुसार उत्तर कोरियाले फेरि पनि फोहोरले भरिएका सयौं बेलुन दक्षिण कोरियामा पठाएको छ ।

यो कारबाही यस्तो समयमा गरिएको हो जब हालै दक्षिण कोरियामा प्योङयाङ विरोधी कार्यकर्ताहरूले बेलुनमार्फत किम जोङ उनविरुद्ध सीमापार पर्चा पठाएको बताएका थिए । किम जोङ उनले पठाएको फोहोरमा चुरोटको बट्टादेखि लिएर कार्डबोर्ड र प्लाष्टिकका टुक्राहरू सम्मिलित रहेको बताइएको छ ।

राजधानी सोलको सेनाले यस विषयमा मानिसहरूलाई सचेत गराएको बताइएको छ । दक्षिन् कोरियाका संयुक्त सेना प्रमुखले उत्तर कोरियाले फेरि एक पटक फोहोर भएको बेलुन दक्षिण कोरियातर्फ पठाएको र मानिसहरूलाई कुनै पनि बेलुन फेला परेमा अधिकारीहरूलाई रिपोर्ट गर्न र तिनीहरूलाई नछुन सल्लाह दिएको बताएका छन् ।

उही समयमा, सोल प्रशासनसँगै, ग्योन्गी प्रान्तका अधिकारीहरूले पनि बेलुनहरू विरुद्ध मानिसहरूलाई सचेत गराएको बताइएको छ । सेनाले उत्तर कोरियाले यसरी फोहोर भरिएको बेलुन पठाएको यो तेस्रो पटक भएको बताएको छ । सेनाले यसअघि बेलुनमा उत्तर कोरियाली प्रचार सामग्री छ कि छैन भनेर अनुसन्धान गरिरहेको बताएको थियो । उत्तर कोरियाले सीमा क्षेत्रमा पर्चा र अन्य फोहोरहरू फैलाउन जारी दक्षिणमा सक्रिय कार्यकर्ताहरूविरुद्ध बदला लिने बताएपछि पछिल्लो घटना भएको हो ।

सन् १९५० को कोरियाली युद्धपछि उत्तर र दक्षिण कोरियाले आफ्नो प्रचार अभियानमा बेलुनको प्रयोग गर्दै आएका छन् । दक्षिण कोरियाले प्रचार सामग्रीले किमलाई चिढाएपछि किमले फोहोर भरिएको बेलुन पठाउन सुरु गरेका हुन् । तर यसअघि यस्ता कुनै पनि कारबाही रोक्ने उत्तर कोरियाले आश्वासन दिए पनि व्यवहारमा नरोकिएको बताइएको छ । दक्षिण कोरियाको एउटा समूहले हालै फाइटर्स फर फ्री नर्थ कोरिया अभियान सुरु गरेको थियो ।

यसले उत्तर कोरियाली फोहोरले भरिएको बेलुनको जवाफमा सीमानामा लाउडस्पीकरबाट प्रसारण गर्न थालेको थियो । यी लाउडस्पीकरहरू उत्तर कोरियातर्फ घुमाइएको थियो । यसमा के–पप संगीत बजाइन्छ, जसले उत्तर कोरियालाई धेरै रिस उठेकोको बताइन्छ । उत्तर कोरियामा के–पप गीत सुन्ने वा त्यसको संगीत राख्नेलाई कडा सजायको व्यवस्था छ । दक्षिण कोरियाली सेनाले लाउडस्पीकर जडान गर्नु भनेको चेतावनी हो भनेका छन् । साथै किमको शासनको निन्दा गर्दै दुई लाख पर्चासहित १० बेलुन पठाइएको थियो ।

उत्तर कोरियाली विस्थापितहरू मिलेर बनेको अर्को समूहले पनि शुक्रबार दक्षिण कोरियाली राष्ट्रपति युन सुक येओलको भाषण बोकेका १०० रेडियो, २ लाख प्योङयाङ विरोधी पर्चा र १० वटा बेलुन पठाएको बताएको छ । अर्को समूहका नेता जाङ से–युलले किम जोङ उनले फोहोर भएको बेलुन पठाओस् वा नगरोस्, हामी हाम्रो बेलुन अभियानलाई नरोक्ने बताए । त्यही भएर मुद्दा बढ्दै गएको छ ।

गत वर्ष, दक्षिण कोरियाको संवैधानिक अदालतले २०२० को कानूनलाई खारेज गर्‍यो जसले प्योंगयांग विरोधी प्रचार पठाउनलाई अपराधी ठहर गर्‍यो, यसलाई अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतामा अनुचित प्रतिबन्ध भन्यो । विज्ञहरू भन्छन्, सरकारसँग अब कार्यकर्ताहरूलाई उत्तर कोरियामा बेलुन पठाउनबाट रोक्नको लागि कुनै कानूनी आधार छैन । दक्षिण कोरियाको एकीकरण मन्त्रालयले शनिबार यस मुद्दालाई गत वर्षको अदालतको फैसलालाई ध्यानमा राखेर विचार गरिरहेको बताएको छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७