अब एकल पुषरुलाई पनि महिला सरह भत्ता


२७ असार २०७५, बुधबार
0 Shares
brida

इलाम, २७ असार । एक महिलालाई राज्यले सामाजिक सुरक्षा भत्ता दिइरहेको छ । तर, एकल भए पनि पुरुषले अहिलेसम्म त्यो सेवा पाएका छैनन् । तर, इलामका एकल पुरुषले भने महिलाले जस्तै सामाजिक सुरक्षा भत्ता पाउने भएका छन् ।brida

इलामको देउमाई नगरपालिकाले एकल महिला सरह एकल पुरुषलाई पनि मासिक भत्ता दिने भएको छ । आर्थिक वर्ष २०७५–७६ का लागि नगर सभाले पारित गरेको निर्णय अनुसार देउमाई नगरपालिकाले नगर क्षेत्रमा रहेका एकल पुरुषलाई मासिक रुपमा एक हजार रुपैयाँ दिने भएको हो । नगरसभाको निर्णय अनुसार देउमाई नगरपालिकामा रहेका करीब १२५ जना एकल पुरुषले श्रावण महिनाबाट मासिक रुपमा भत्ता पाउने छन् । नगरसभाले ६ लाख रुपैयाँ एकल पुरुष भत्ता शीर्षकमा विनियोजन गरेको छ । नगरपालिकाले अहिले एकल पुरुषहरुको विवरण संकलन गरिरहेको जनाएको छ । नगर प्रमुख सूर्य पोखरेलले एकल पुरुषको प्रोत्साहनका लागि नयाँ कार्यक्रम ल्याइएको बताएका छन् ।

salt trading.gif.pagespeed.ce .ZcRuUKaeUT

नगर प्रमुख पोखरेलले भने ‘एकल पुरुषलाई भत्ता दिने कार्यक्रम देशमै पहिलो हो, हामी यसलाई नमुना बनाउने छौ ।’ उनले नयाँ कार्यक्रम भएकाले विनियोजन गरेको बजेट अपुग भए थप गरिने बताए । नगरपालिकाले दिने उक्त सुविधा लिन नगरपालिकाको स्थायी बासिन्दा हुनु पर्नेछ । भत्ता पाउने भए पछि एकल पुरुषहरुले नगरले आप्mनो सम्मान गरेको बताएका छन् । स्थानीय एकल पुरुष टिका खनालले नगरपालिकाले दिईने भत्ताले आफुहरुलाई हौसला बढाएको बताए ।

चालु आर्थिक वर्ष २०७४र७५ मा नगरपालिकाले कोख देखि शोक सम्म शिर्षकमा ल्याएको कार्यक्रम प्रभावकारी बनेको थियो । उक्त कार्यक्रम अन्र्तगत नगरले नगरभित्र बच्चा जन्मदा आमाको स्याहारका लागि ५ हजार र मृत्यु हुँदा काजक्रिया खर्चका लागि ५ हजार दिने निर्णय गरेको थियो । कार्यक्रम अन्र्तगत चालु आर्थिक वर्षमा नगरले ५ हजार रुपैयाँका दरले २ सय ८६ जनालाई १४ लाख ३० हजार रुपैयाँ वितरण गरिसकेको छ ।

jagdamba.cement

यो कार्यक्रमलाई आगामी आर्थिक वर्षमा पनि कायम राखिएको नगरपालिकाका प्रमुख प्रशास्सकिय अधिकृत प्रेमप्रसाद दाहालले जानकारी दिए । यस्तै नगरपालिकाले देउमाई नगरपालिकामा बसाई सरी आउनेलाई घर निर्माणका लागि ५ हजार र जस्तापाता दिने भएको छ । कृषि, पर्यटन र शैक्षिक क्षेत्रको विकास र बसाई सराई रोक्नका लागि वितिय सहयोग स्वरुप यस्तो कार्यक्रम शुरु गरिएको नगरपालिकाले जनाएको छ ।

नगरले फुसका छाना हटाएर टिनका घर बनाउने कार्यक्रम अन्र्तगत प्रति घर ५ बण्डल जस्ता दिन थालेको ४ नम्बर वडाका वडा अध्यक्ष राजेन्द्र बास्तोलले जानकारी दिए । वडा अध्यक्ष बास्तोलाका अनुसार देउमाई नगरपालिका–४का केन्द्रप्रसाद लिम्बुको घर नगरपालिकाले निर्माण गरिदिएको छ । ४० हजार रुपैयाँको लागतमा अति विपन्न लिम्बुको घर नगरले स्थानीयको श्रमदान समेत गरी निर्माण गरिदिएको हो । चालु आर्थिक वर्षमा शत प्रतिशत काम सम्पन्न गरेको नगरले आगामी आर्थिक वर्षका लागि ५४ करोड ६० लाख ८५ हजार रुपैयाँ बराबको रकम विनियोजन गरेको छ । नगरसभाले ९ वटा वडा कार्यालयलाई ६० लाखका दरले बजेट विनियोजन गरेको छ । चालु आर्थिक वर्षमा १ करोड ४१ लाख रुपैयाँ आन्तरिक आयस्रोत अनुमान गरेकोमा आर्थिक वर्षको एक साता बाँकी रहँदा १ करोड १४ लाख रुपैयाँ संकलन गरिसकेको जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७