साहानालाई राष्ट्रपति बनाउँन सहकार्यको प्रयास गरेँ तर सफल भएन : प्रचण्ड


प्रकाशित मिति : September 22, 2018

काठमाडौं, ६ असोज :  नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)का अध्यक्ष एंव पूर्वप्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले वाम प्रजातान्त्रिक आन्दोलनकी नेत्री साहना प्रधानलाई राष्ट्रपति बनाउने आफ्नो चाहना पुरा नभएको बताएका छन् । उनले २०७०को निर्वाचनपछि साहाना प्रधानलाई राष्ट्रपति बनाउने प्रयास गरिएको तर सफल नभएको उनको भनाई छ ।

प्रचण्ड


वाम प्रजातान्त्रिक आन्दोलनकी नेत्री साहना प्रधानको चौथो स्मृति दिवसका अवसरमा आज नेकपाको केन्द्र्रीय कार्यालय धुम्बाराहीमा आयोजित कार्यक्रममा अध्यक्ष प्रचण्डले  साहानालाई राष्ट्रपति बनाउन आफूले सकरात्मक पहल गरेको बताए । भने,‘लोकतान्त्रिक आन्दोलन, कम्युनिष्ट आन्दोलन र महिला आन्दोलनको शिखर व्यक्तित्वको रुपमा स्थापित उहाँलाई ७० को निर्वाचनपछि राष्ट्रपतिमा राख्न सक्दा सिंगै राष्ट्रको निम्ती पनि राम्रो हुन्छ भन्ने भावना म मा आएको थियो । सकरात्मक सहकार्य गर्ने प्रयास गरे । तर, त्यो बेलाको घटनाक्रमले सफल हुन सकेन ।’

अध्यक्ष प्रचण्डले साहाना प्रधान नेपालको सबै आन्दोलनहरुको शिखर नेतृत्व भएको बताए ।

‘प्रचण्ड’ ले राजनीतिक, सामाजिक र पारिवारिक प्रतिकूलताका बीच पनि आफूलाई समाजवाद र समृद्धिका लागि सतिसालजस्तै प्रस्तुत गर्नु नेत्री साहनाको साहसी कदम भएको बताए । उनले कम्युनिष्ट एकताले समृद्धि र समाजवादको यात्रालाई सहज बनाएको जनाए ।

नेकपाका नेता झलनाथ खनालले राणा शासन हुँदै पञ्चायतविरोधी आन्दोलनमा नेत्री प्रधानको स्थान महत्वपूर्ण रहेको जनाउँदै प्रधानले संविधानसभाको निर्वाचन, लोकतान्त्रिक संविधान निर्माणमा समेत प्रेरणादायी भूमिका निर्वाह गर्नुभएको बताए ।

नेकपाका नेता वामदेव गौतमले नेपालमा कम्युनिष्ट विचारलाई सङ्गठितरूपमा फैलाउन पुष्पलाल हुँदै साहना प्रधानको भूमिका ऐतिहासिक रहेको बताए ।

नेकपाका नेता झलनाथ खनालले राणा शासन हुँदै पञ्चायतविरोधी आन्दोलनमा नेत्री प्रधानको स्थान महत्वपूर्ण रहेको जनाउँदै प्रधानले संविधानसभाको निर्वाचन, लोकतान्त्रिक संविधान निर्माणमा समेत प्रेरणादायी भूमिका निर्वाह गर्नुभएको बताए ।

नेकपाका नेता वामदेव गौतमले नेपालमा कम्युनिष्ट विचारलाई सङ्गठितरूपमा फैलाउन पुष्पलाल हुँदै साहना प्रधानको भूमिका ऐतिहासिक रहेको बताए ।नेकपाका नेता झलनाथ खनालले राणा शासन हुँदै पञ्चायतविरोधी आन्दोलनमा नेत्री प्रधानको स्थान महत्वपूर्ण रहेको जनाउँदै प्रधानले संविधानसभाको निर्वाचन, लोकतान्त्रिक संविधान निर्माणमा समेत प्रेरणादायी भूमिका निर्वाह गर्नुभएको बताए ।

नेकपाका नेता वामदेव गौतमले नेपालमा कम्युनिष्ट विचारलाई सङ्गठितरूपमा फैलाउन पुष्पलाल हुँदै साहना प्रधानको भूमिका ऐतिहासिक रहेको बताए ।

यो पनि पढ्नुहोस् ।

विपक्षीहरुले पिपिरी बजाएर केही हुनेवाला छैन, महान् उद्देश्यमा प्रतिबद्ध छौँ : प्रधानमन्त्री
प्रतिक्रिया दिनुहोस्