श्रीलंकामा विशाल ढुंगामा ‘रावणको दरबार’, ८ सय फिटमाथि पौडी पोखरी


१२ भाद्र २०८०, मंगलवार
srilanka

कोलम्बो । रावणको सुनौलो लंकाको बारेमा धेरै सुन्नु भएको छ । तर के तपाईंलाई थाहा छ रावणको दरबार कहाँ छ र कति भव्य थियो ? यो दरबार देखेर तपाईलाई विश्वास लाग्दैन कि यो रावणको दरबार हो । किन भने एक पटक यो दरबारमा माथि जान लिफ्ट थियो । हजारौं लाखौं वर्षअघि गाडिएको रावणको शव यहाँ रहेको अझै पनि विश्वास गरिन्छ ।

श्रीलंकामा सिगिरिया भन्ने ठाउँ छ, जहाँ रावणको दरबार रहेको मानिदै आएको छ । निन्छ, यस दरबारमा हजारौं सिँढीहरू थिए तर पनि रावणसम्म पुग्न त्यतिबेलाका मानिसहरू लिफ्टको प्रयोग गर्थे । जुन चट्टानमाथी यो दरबार थियो, त्यो निकै ठूलो र भब्य पनि थियो छ । यो विश्वास गरिन्छ कि रावणको साम्राज्य बदुल्लादेखि मध्य श्रीलंकाको अनुराधापुरा, क्यान्डी, पोलोनारुवा र नुवारा एलियासम्म फैलिएको थियो । यो दरबार कुबेरले बनाएको भनिन्छ ।

सिगिरिया चट्टानमा एक धेरै पुरानो दरबारको अवशेष छ । यहाँ सुदृढ टेरेस्ड बगैंचा, पोखरी, नहर, झरनाहरू रहेका छन् । भनिन्छ कि रावणले माता सीतालाई यस स्थानमा केही दिन मात्र राखेका थिए तर पछि उनलाई अर्को ठाउँमा सारिएको थियो । दरबारको भव्यताको बारेमा धेरै विशेष कुराहरू छन् तर सबैभन्दा विशेष भनेको पानीको व्यवस्था हो । धेरै उचाइमा भए पनि दरबारको पानीको व्यवस्था निकै राम्रो बनाइएको थियो, यहाँ रानीहरूका लागि बगैंचा पनि बनाइएको थियो ।

यो रावणको दरबारमा करिब एक हजार सिँढी थिए तर माथि जान लिफ्टको व्यवस्था थियो । श्रीलंकाका स्थानीय सञ्चारमाध्यमहरुलाई विश्वास गर्ने हो भने रावणको शव रगेलाको जंगलमा करिब ८ हजार फिटको उचाइमा ममीका रूपमा राखिएको छ । मृत शरीरमा अनौठो लेप लगाइएको छ ताकि यो कहिल्यै बिग्रन नपरोस् । तर, यसको ठोस प्रमाण भने अहिलेसम्म भेटिएको छैन । एजेन्सी

प्रतिक्रिया
  • प्रधान सम्पादक
  • राजेश राई
  • कार्यकारी सम्पादक
  • राजु शिवा
  • सूचना विभाग दर्ता नं.
  • १८०२/२०७६-७७