अर्को साता ९.९ मेगावाटको इवाखोला आयोजना राष्ट्रिय प्रसारणमा थपिंदै


प्रकाशित मिति : 7 August, 2019 11:38 am

पाँचथर, २२ साउन । ९.९ मेगावाट क्षमताको इवाखोला जलविद्युत् आयोजना आगामी हप्ता राष्ट्रिय प्रसारण लाइनमा जोडिने भएको छ ।

आयोजनाको प्रवर्धक रैराङ हाइड्रोपावर कम्पनी लिमिटेडका निर्देशक कुवेरमणि नेपालका अनुसार आयोजनाको आन्तरिक रूपमा विद्युत् उत्पादनको परीक्षण कार्य सम्पन्न भएको छ । आन्तरिक परीक्षण सम्पन्न भएसँगै आयोजनाले नेपाल विद्युत् प्राधिकरणलाई विद्युत् बिक्रीका लागि निवेदन लिएको छ ।

‘हामीले आयोजनालाई ग्रिडमा जोड्नका लागि निवेदन दिइसकेका छौं’, नेपालले भने, ‘यसका लागि प्राधिकरणले तयारी अघि बढाएको जानकारी पाएका छौं ।’ आगामी हप्ता ९.९ मेगावाटको आयोजना राष्ट्रिय प्रसारण लाइनमा जोडिने नेपालको विश्वास छ ।

विसं २०७३ मंसिरमा निर्माण शुरु भएको यो आयोजना २०७५ मंसिरमै पूरा हुनुपर्ने प्राधिकरणसँगको सम्झौता थियो । तर आयोजना जोडिने नेपाल विद्युत् प्राधिकरणको काबेली करिडोर १३२ केभी प्रसारण लाइन आयोजना समयमा निर्माण सम्पन्न नहुँदा आफूहरूले निरन्तर काम गर्न नसकेको प्रबन्धक नेपालको भनाइ छ ।

‘हामीलाई निर्धारित समयमा काम पूरा गर्न कुनै समस्या थिएन । तर विद्युत् जडान गर्ने ग्रिड निर्माण नहुँदा काममा ढिलाइ गर्नुपर्‍यो’, नेपालले भने । काबेली करिडोरको तेस्रो खण्ड समेत निर्माण पूरा भई परीक्षण भइरहेकाले परीक्षण सकिने बित्तिकै आयोजना करिडोरमा जोडिने प्रबन्धक नेपालले बताए । यो आयोजना काबेली करिडोरको पाँचथरको हिलिहाङ गाउँपालिका–१ अमरपुरको दुवीचौरमा रहेको सवस्टेशनमा जोडिने छ ।

आयोजनाले वर्षायामको ६ महीना १० मेगावाटसम्म तथा हिउँदका केही महीना ३.५ मेगावाटसम्म विद्युत् उत्पादन गर्ने प्रबन्धक नेपालले जानकारी दिए । इवाखोला आयोजना ताप्लेजुङ तथा पाँचथरको जिल्लाको सीमाना भएर बहने इवाखोलाको बायाँ किनारामा निर्माण सम्पन्न भएको हो । यो आयोजना पाँचथरको साविक थर्पु गाविस तथा ताप्लेजुङको साविक साब्लाखु गाविसमा अवस्थित छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्